Logo

Nauka zdalna podczas zawieszonych zajęć - rekomendacje dla nauczycieli
Wpisany przez Administrator
poniedziałek, 16 marca 2020 10:47

Aktualizowana baza linków do materiałów i narzędzi on-line

informacje z:  Departament Informacji i Promocji - Ministerstwa Edukacji Narodowej, portali internetowych, materiały własne

{aktualizacja:  30.03.2020}

 

Materiały edukacyjne – polecane platformy, strony i serwisy internetowe

   1. KhanAcademy
   2. epodreczniki.pl
   3. Superbelfrzy RP
   4. Eduelo
   5. Scholaris
   6. Pistacja
   7. Szkoła w chmurze
   8. Otwarte zasoby
   9. Strona Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i komisji okręgowych
   10. Podręcznik internetowy „Włącz Polskę!”
   11. Portal lektury.gov.pl
   12. Strona Centrum Nauki Kopernik
   13. Portale edukacyjne IPN
   14. Portal edukacyjny Instytutu Pamięci NarodowejSerwis IPN Przystanek historia
   15. Strona Krajowego Biura Programu eTwinning
   16. Serwis Ninateka
   17. Serwis Muzykoteka Szkolna
   18. Biblioteka Cyfrowa Polona
   19. Biblioteka Cyfrowa Ośrodka Rozwoju Edukacji
   20. Serwis Telewizji Polskiej
   21. Serwis Polskie Radio Dzieciom
   22. Digitalni i kreatywni
   23. CKE - Publikowane zestawy zadań powtórkowych dla ósmoklasistów
   24. Ćwiczenia z informatyki - MIGRA
   25. Zamiast kserówki
   26. Nowa Era - DlaNauczyciela
   27. ProgramyEdukacyjne.pl
   28. MiMowa
   29. Jak się uczyć
   30. Harmonia.edu

      

Dla rodziców:

 

 1. Khan Academy  https://pl.khanacademy.org/

Spersonalizowane materiały dydaktyczne dla wszystkich grup wiekowych. Akademia Khana oferuje praktyczne ćwiczenia, filmy instruktażowe i panel indywidualnych planów nauczania, który daje uczniom możliwość pracy we własnym tempie, w i poza klasą.

 

2.  Epodreczniki.pl    https://epodreczniki.pl/

To bezpłatne, stworzone i administrowane przez Ministra Edukacji Narodowej narzędzie edukacyjne, które oferuje nauczycielom i uczniom gotowe materiały dydaktyczne. Platforma umożliwia także tworzenie, współtworzenie nowych treści i dzielenie się nimi z uczniami, tworzenie testów sprawdzających. Daje również możliwość śledzenia postępów uczniów, a nawet indywidualizację pracy z uczniem.

Materiały dostępne na platformie są:

  • bezpłatne,
  • zgodne z podstawą programową dla szkoły podstawowej i szkół ponadpodstawowych,
  • udostępniane na otwartej licencji Creative Commons zapewniającej korzystanie z e-materiałów przez nauczycieli – oznacza to, że można je dowolnie wykorzystywać, przerabiać, drukować, kopiować itd.,
  • dostępne z  różnych urządzeń (komputer, laptop, tablet, smartfon),
  • dostosowane do potrzeb uczniów z różnymi dysfunkcjami.

Na platformie nauczyciele i uczniowie mają do dyspozycji:

  • e-podręczniki i e-materiały do większości przedmiotów ogólnokształcących na wszystkich etapach kształcenia,
  • dodatkowe zasoby dydaktyczne do poszczególnych przedmiotów, w tym filmy edukacyjne, audiobooki,
  • przykładowe programy nauczania i scenariusze zajęć.

Zarejestrowani i zalogowani użytkownicy mogą korzystać z edytora treści, który daje możliwość tworzenia treści edukacyjnych dostosowanych do urządzeń mobilnych. Warto podkreślić, że nauczyciel może udostępniać materiały nawet tym uczniom, którzy nie są zarejestrowani.

Na platformie można znaleźć także linki do materiałów edukacyjnych partnerów serwisu.

Zachęcamy do zapoznania się z krótkimi filmami instruktażowymi, które pokazują, w jaki sposób korzystać z platformy e-podręczniki.

 

3.  Superbelfrzy RP   http://www.superbelfrzy.edu.pl/

Blog grupy Superbelfrzy RP – eduzmieniaczy. Cała masa pomysłów, inspiracji, gotowych rozwiazań i linków do blogów i artykułów nauczycieli tworzacych i pracujących "z pasją".

 

 4.  Eduelo  https://www.eduelo.pl/

Eduelo to nowoczesne narzędzie edukacyjne, zaprojektowane tak, aby nauka była wciągającą grą, polegającą na pokonywaniu wyzwań i zdobywaniu nagród. Platforma edukacyjna oderujaca w okresie próbnym dostęp do pełnej funkcjonalnosci i wszystkich zasobów. Po okresie próbnym twórcy proponują wersję płatną, lub częściowe ograniczenie w dostępie do zasobów.

 

5.  Portal Scholaris http://www.scholaris.pl/

To portal wiedzy dla nauczycieli, który zawiera bezpłatne materiały edukacyjne dostosowane do wszystkich etapów kształcenia. Zasoby portalu są kompatybilne z tablicami interaktywnymi i innymi urządzeniami wspomagającymi pracę nauczyciela, np. tabletami.

Portal zawiera ok. 28 tys. pojedynczych, interaktywnych materiałów, które mogą być pomocne w realizacji treści ze wszystkich przedmiotów, na różnych poziomach edukacyjnych. Są to m.in.: scenariusze lekcji, ćwiczenia, teksty, animacje, slajdy, symulacje, gry dydaktyczne, filmy. Wszystkie materiały Scholarisa, bez względu na przyporządkowanie do poprzedniej lub aktualnej podstawy programowej, mogą być pomocne w pracy ucznia i nauczyciela.

Wyszukiwanie na portalu jest możliwe zarówno dla poprzedniej, jak i obecnie obowiązującej podstawy programowej kształcenia ogólnego (po wybraniu zakładki „Nowa podstawa programowa” użytkownik zostanie przeniesiony na portal.scholaris.pl). Korzystając z wyszukiwarki, można filtrować zasoby według: etapów edukacyjnych, przedmiotów, typów zasobu, słów i wyrażeń kluczowych.

 

6.  Pistacja https://pistacja.tv/

Darmowy portal z lekcjami w formie filmów edukacyjnych i webinariów dla uczniów klas VI-VIII i starszych z matematyki. Nieustannie rosnąca kolekcja krótkich filmów edukacyjnych realizujących podstawę programową kształcenia ogólnego i ściśle do niej dopasowanych. Więcej o projekcie tutaj:   https://pistacja.tv/o-projekcie 

 

7.  Szkoła w chmurze https://szkolawchmurze.org/

Darmowa platforma, na czas zamknięcia szkół dostępna dla uczniów ze wszystkich szkół podstawowych w Polsce. 7 przedmiotów z klas IV-VII, zespół 20 autorów, 2800 interaktywnych zadań

 

8.  Otwarte zasoby  https://otwartezasoby.pl/

Portal i blog prowadzony przez Kamila Śliwowskiego - zawierający narzędzia i  zasoby edukacyjne przydatne do prowadzenia lekcji taże on-line

 

9.  Strona Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i komisji okręgowych www.cke.gov.pl

Uczniowie i nauczyciele znajdą tutaj materiały przydatne i pomocne w systematyzowaniu, utrwalaniu wiedzy, a także wspierające ich w przygotowaniach do egzaminów.

Linki do materiałów egzaminu ósmoklasisty:

Linki do materiałów o egzaminie maturalnym:

 

10.  Podręcznik internetowy „Włącz Polskę!”http://wlaczpolske.pl

Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą udostępnia materiały edukacyjne dla dzieci polskich uczących się za granicą w formie podręcznika internetowego „Włącz Polskę!”. Jest to zbiór zasobów edukacyjnych wykorzystywanych do tworzenia podręczników dla uczniów szkół polskich na całym świecie.

Strona internetowa www.wlaczpolske.pl, na której znajduje się podręcznik, pozwala łączyć różnorodne materiały edukacyjne, dostosowując je do wieku, poziomu znajomości języka polskiego, potrzeb czy zainteresowań. Dostępne materiały obejmują nauczanie wczesnoszkolne, język polski, wiedzę o Polsce oraz historię i geografię Polski. 

Dostęp do zasobów jest otwarty (nie wymaga logowania) i nieodpłatny. Każdy użytkownik ma prawo je powielać, kopiować, dystrybuować i zapisywać w formie pliku PDF na własnym komputerze, tablecie czy smartfonie. Po zapisaniu własnej wersji podręcznika otworzenie materiałów nie wymaga dostępu do internetu. Pliki PDF można także wydrukować na dowolnej drukarce. 

 

11.  Portal lektury.gov.pl  https://lektury.gov.pl/

To portal internetowy zawierający większość szkolnych lektur dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Użytkownicy mogą pobierać książki zarówno na swój komputer, jak również czytnik ebook czy też komórkę. Wszystkie pozycje są dostępne bezpłatnie, bez konieczności zakładania konta oraz logowania.

 

12. Strona internetowa Centrum Nauki Kopernik https://esero.kopernik.org.pl/

Strona oferuje publikacje popularno-naukowe i materiały edukacyjne o tematyce kosmicznej. Są to m.in. scenariusze lekcji, broszury informacyjne i filmy edukacyjne.

 

13. Portale edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej https://ipn.gov.pl/pl/edukacja-1

Na portalu IPN w zakładce Edukacja znajdują się specjalne podstrony dla uczniów i nauczycieli, na których są udostępniane bezpłatne materiały edukacyjne. W serwisie można znaleźć m.in. teki edukacyjne, filmy dokumentalne, spoty historyczne i inne materiały audiowizualne przedstawiające np. serie komiksów o II wojnie światowej czy symbole narodowe.

 

14. Serwis IPN Przystanek historia  https://przystanekhistoria.pl

Przystanekhistoria.pl to popularnonaukowy serwis internetowy. W przystępny i atrakcyjny sposób prezentuje on ustalenia historyków współpracujących z Instytutem Pamięci Narodowej. Obecnie na portalu przystanekhistoria.pl znajduje się kilkaset artykułów popularnonaukowych poświęconych historii Polski XX wieku. Odbiorcy serwisu mogą również bezpłatnie korzystać z ponad 800 publikacji cyfrowych, w tym książek, czasopism wydawanych przez IPN, katalogów wystaw, dodatków do prasy oraz broszur okolicznościowych.

Dodatkowo na podstronach Biblioteka Cyfrowa oraz Audio/Video twórcy portalu udostępnili blisko 1000 materiałów multimedialnych. Są to m.in.: filmy dokumentalne, relacje z konferencji, spotkań autorskich oraz addycje radiowe.

 

15. Strona Krajowego Biura programu eTwinning https://etwinning.pl/inspiracje-2/inspiracje

Zachęcamy również do odwiedzenia europejskiej strony internetowej programu eTwinning – zakładka „Zainspiruj się”. Na tych stronach nauczyciele znajdą gotowe zestawy projektowe przetłumaczone na język polski, jak również pojedyncze zadania dla nauczycieli niemal każdej specjalności. Materiały można wykorzystać przede wszystkim do realizacji projektów eTwinning, jak również innych działań edukacyjnych. Strony to nieoceniona baza inspiracji.

 

16. Serwis Ninateka   https://ninateka.pl/edu

To serwis, na którym znajdują się filmy dokumentalne, fabularne, reportaże, animacje, filmy eksperymentalne, zapisy spektakli teatralnych i operowych, rejestracje koncertów, relacje dokumentujące życie kulturalne i społeczne oraz audycje radiowe.  Łącznie w serwisie dostępnych jest ponad 7 tysięcy plików audio i video. Wszystkie są bezpłatne i dostępne bez logowania. Można z nich korzystać na wszelkich urządzeniach cyfrowych: komputerach stacjonarnych i przenośnych, tabletach, smartfonach.

Dodatkowo serwis udostępnia konto EDU, które jest skierowane do nauczycieli oraz uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Posiadacze takiego konta mogą bezpłatnie korzystać z materiałów audiowizualnych o charakterze edukacyjnym, w tym scenariuszy lekcji. Z konta EDU skorzystają przede wszystkim nauczyciele języka polskiego, wiedzy o kulturze, wiedzy o społeczeństwie, historii, muzyki oraz prowadzący zajęcia dodatkowe np. z zakresu wiedzy o filmie lub teatrze.

 

17. Serwis Muzykoteka Szkolna   http://www.muzykotekaszkolna.pl/

Muzykoteka Szkolna to nowoczesne narzędzie wspomagające tradycyjną edukację muzyczną, które aktywizuje i stymuluje zainteresowanie muzyką. Serwis powstał na zlecenie MKiDN, a jego wydawcą jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.

W serwisie jest dostępnych blisko pół tysiąca utworów muzycznych, od barokowych oper, przez wielkie dzieła symfoniczne, aż po muzykę wokalną i eksperymentalną. Z zasobów serwisu można korzystać bez logowania lub – po zarejestrowaniu – w ramach konta nauczycielskiego lub uczniowskiego.

 

18. Biblioteka Cyfrowa Polona  www.polona.pl

Polona to jedna z najnowocześniejszych bibliotek cyfrowych na świecie i jednocześnie największa tego typu biblioteka w Polsce. Biblioteka Narodowa, administrator Polony, udostępnia w serwisie nie tylko swoje zbiory, ale też obiekty innych instytucji.

W Polonie można znaleźć: rękopisy iluminowane, najstarsze polskie książki drukowane, ryciny, rysunki oraz publikacje popularne – pocztówki, stare elementarze, książki dla dzieci, książki kucharskie czy dawne poradniki. Większość udostępnionych zbiorów należy do domeny publicznej, dzięki czemu można je za darmo pobierać i dowolnie wykorzystywać.

 

19. Biblioteka Cyfrowa Ośrodka Rozwoju Edukacji   www.bc.ore.edu.pl

 

Biblioteka Cyfrowa ORE gromadzi i udostępnia materiały oraz publikacje opracowane w ramach działalności Ośrodka. Obecnie oferuje 960 tytułów książek i czasopism dla nauczycieli i wszystkich zainteresowanych problematyką oświatową.

 

20.  Serwis Telewizji Polskiej  https://rozrywka.tvp.pl/47090255/telewizja-polska-blizej-dzieci-i-mlodziezy%20-

 

21. Serwis Polskie Radio Dzieciom    https://www.polskieradio.pl/18,Polskie-Radio-Dzieciom

 

22.  Digitalni i kreatywni    http://digitalniikreatywni.blogspot.com/

Blogspot z ciekawymi pomysłami i inspiracjami z zakresu edukacji oraz linkami i propozycjami do aplikacji edukacyjnych

 

23.  CKE - Publikowane zestawy zadań powtórkowych dla ósmoklasistów   

https://www.cke.gov.pl/egzamin-osmoklasisty/materialy-dodatkowe/zestawy-zadan-powtorkowych/

 

24. Cwiczenia z informatyki "MIGRA"    https://dlaucznia.migra.pl/

 

25. Zamiast kserówki   http://www.zamiastkserowki.edu.pl/

Blog redagowany  przez osoby grupy SuperbelfrzyMini. Pomoce do nauki dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym

 

 

26.  Wydawnictwo Nowa Era - dla nauczyciela  https://www.dlanauczyciela.pl/

 

Dodatkowe materiały do nauki zdalnej w szkole podstawowej 0-8 oraz w klasach przygotowujących się do egzaminu ósmoklasisty i do matury oraz generator testów

 

 

 

 

27  ProgramyEdukacyjne.pl   https://programyedukacyjne.pl/zgloszenia-szkol.html to:

 

 • Działaj z imPETem!

 

to program edukacyjny dla szkół dotyczący szeroko pojętego recyklingu, skupiający się przede wszystkim na recyklingu plastiku.

 

 • Moje miasto bez elektrośmieci

 

to program, którego celem jest kształtowanie postaw ekologicznych dzieci i młodzieży. W ramach programu przedszkola i szkoły mają dostęp do bezpłatnych pakietów materiałów edukacyjnych, są to min.: scenariusze zajęć dla nauczycieli, karty pracy dla uczniów, plakaty edukacyjne dotyczące elektrośmieci, informacje dla rodziców oraz specjalna, interaktywna forma zeszytu ćwiczeń.

 

 • Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu

 

to program który ma na celu przede wszystkim edukację w zakresie prawidłowego i świadomego żywienia oraz zachęcenie najmłodszych do gotowania. Program został przygotowany we współpracy z dietetykami, pedagogami i objęty patronatem Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Instytutu Żywności i Żywienia, Polskiego Stowarzyszenia Dietetyków oraz Rzecznika Praw Dziecka.

 

 • Akademia Dojrzewania Lactacyd

 

to ogólnopolski program profilaktyki zdrowotnej dla dziewcząt. Celem programu jest wsparcie pedagogów szkolnych w realizacji zajęć z nastolatkami w ramach przedmiotu „wychowanie do życia w rodzinie” ujętego w podstawie programowej kształcenia ogólnego.

 

 • Problem z Głowy

 

to program edukacyjny dla szkół i przedszkoli dotyczący wstydliwego problemu, jakim jest wszawica u dzieci. Celem programu jest podnoszenie świadomości nie tylko dzieci, lecz także ich rodziców, że wszawica nie jest związana z brakiem higieny, czy niższym statusem społecznym.

 

28. Mimowa  https://www.mimowa.pl/

innowacyjny serwis logopedyczny, który poprzez gry i zabawy online ćwiczy poprawną wymowę u dzieci. Wspomaga i uatrakcyjnia specjalistyczną terapię wad wymowy.

Pomoce logopedyczne pojawiające się w serwisie MiMowa podzielone zostały na kategorie, wyodrębnione ze względu na nazwę głosek nieprawidłowo artykułowanych, czyli „Seplenienie”, „Reranie” oraz „Kappacyzm i gammacyzm”.

 

29 Jak sie uczyć https://jaksieuczyc.pl/jak-sie-zmotywowac-do-nauki/

blog z fajnymi pomocami dla wychowawców, rodziców i uczniów dotyczącymi motywacji i technik uczenia się  - mapy mysli

 

30. Harmonia.edu     https://harmonia.edu.pl/pl/i/EDUKACJA-W-DOMU/257?preview=true

materiały elektroniczne, które ułatwią prowadzenie zdalnych lekcji i edukacji domowej. Oprócz kart pracy proponujemy ćwiczenia korekcyjno-kompensacyjne oraz zabawy, m.in. plastyczne, kulinarne i ruchowe. Materiały będą pomocne nie tylko nauczycielom i terapeutom, ale także rodzicom, którzy szukają pomysłów na kreatywne zabawy z dziećmi.

 

 

 

 

 
© 2008 - 2018 Publiczna Szkoła Podstawowa nr4 w Krasnymstawie
Wszelkie prawa zastrzeżone