Logo

dziennik
 
email-icon
 
bip logo
 
biblio
BIBLIOTEKA NA FB
 
 
SRzPU
 
czworeczka
 

Wydarzenia szkolne

Prawa Dziecka - podsumowanie działań
Wpisany przez Administrator
piątek, 20 listopada 2009 18:38

2009_Prawa_Dziecka 1W tym roku szkolnym nasz Zespół Szkół przystąpił do programu „Szkoła z prawami dziecka” oraz przyłączył się do obchodów 20 rocznicy uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka i uroczyście obchodził ten dzień.

 

Koordynator projektu - pani Monika Skrzypa oraz nauczycielka języka polskiego – pani Anita Iwanicka napisały scenariusz uroczystości, która rozpoczęła się w szkole 20.11.2009r. o godzinie 10.00. Z tej okazji uczniowie należący do koła plastycznego pod kierunkiem pani Magdaleny Nawrockiej bardzo ładnie udekorowali salę gimnastyczną, w której zgromadzili się uczniowie szkoły podstawowej (IV-VI) i gimnazjum. Apel przygotowali i prowadzili uczniowie dwóch klas: VIc SP i IIb gim. Najpierw opowiedzieli historię praw dziecka, następnie  zapoznali z akcją „Szkoła z prawami dziecka” oraz z zasadami funkcjonowania organizacji UNICEF.
W trakcie uroczystości wszyscy obejrzeli na wielkim projektorze film o działalności UNICEF, a podczas godzin wychowawczych krótkie filmiki o prawie do edukacji, do wolności, do opieki zdrowotnej. Prowadzący w ciekawy sposób przypomnieli uczniom, jakie mają prawa i jak powinni z nich korzystać. Grupa uczniów zaśpiewała piosenkę o prawach dziecka w wersji rap. Rozdano również nagrody za konkurs plastyczny pt. „Znam swoje prawa”. Pod koniec uroczystości wytypowano z sali sześciu uczniów (po 1 z każdej grupy wiekowej) i przeprowadzono konkurs wiedzy o prawach dziecka. Reprezentanci klas otrzymali w nagrodę upominki. Uroczystość szkolną zaliczono do bardzo udanych, czego wyrazem były gromkie brawa publiczności i opinie pojedynczych osób. Przed godziną 12.00 wszyscy chętni uczniowie wraz z opiekunami, trzymając w rękach balony zapisane prawami dziecka, udali się do parku w centrum miasta, gdzie rozdawali balony małym dzieciom i innym przechodniom. Wszyscy wykazywali zainteresowanie akcją. Uczniowie udali się również do Urzędu Miasta, by poinformować Pana Burmistrza o przystąpieniu naszej szkoły do akcji „Szkoła z prawami dziecka”. Opowiedzieli o wszystkich działaniach podjętych z tej okazji. Zostali tam bardzo miło przyjęci. Na pożegnanie zrobili sobie pamiątkową fotografię z Panią Sekretarz UM i zostawili kilka balonów, na których były podziękowania za godziwe warunki do dobrej edukacji. Podczas całego dnia nagrywany był film o tym. To był naprawdę udany dzień. Dzięki tej akcji o prawach dziecka przypomnieli sobie uczniowie, a także inni przedstawiciele naszej społeczności lokalnej.

Podczas prowadzonych w szkole lekcji wychowawcy klas I-III SP zapoznawali najmłodszych uczniów z prawami dziecka, czytając im książeczkę pt. „Twoje prawa”. W starszych klasach szkoły podstawowej i gimnazjum odbyły się lekcje (godziny wychowawcze), podczas których były realizowane tematy związane z prawami dziecka.

oprac: M. Skrzypa

2009_Prawa_Dziecka 12009_Prawa_Dziecka 22009_Prawa_Dziecka 3
2009_Prawa_Dziecka 42009_Prawa_Dziecka 52009_Prawa_Dziecka 6

 
© 2008 - 2018 Publiczna Szkoła Podstawowa nr4 w Krasnymstawie
Wszelkie prawa zastrzeżone