Logo

dziennik
 
email-icon
 
bip logo
 
biblio
BIBLIOTEKA NA FB
 
 
SRzPU
 
czworeczka
 

Wydarzenia szkolne

3 Maja - patriotycznie, kolorowo i sportowo
Wpisany przez Administrator
poniedziałek, 03 maja 2010 19:24

 

3-Maja_Akademia_klas_I_-_III_5219 lat temu z inicjatywy  Stanisława Augusta Poniatowskiego, Ignacego Potockiego, Stanisława Małachowskiego i Hugo Kołłątaja powstała Ustawa Rządowa, zatwierdzona przez Sejm Czteroletni w 1791 roku. Była ona owocem starań Stronnictwa Patriotycznego, które dążyło do zreformowania ustroju ówczesnej Rzeczypospolitej.

Dla upamietnienia tego wydarzenia, 3 maja został ustanowiony dniem świątecznym. 30 kwietnia, miniakademię dla swoich kolegów i koleżanek z kształcenia zintegrowanego, przedstawili uczniowie klasy IIIB ze szkoły podstawowej pod kierunkiem p. Jolanty Wołos. Przedstawienie odbyło sie w formie zainscenizowanej lekcji historii, podczas której babcia opowiadała wnukom o tym, czym jest patriotyzm i miłość do ojczyzny. Uczniowie deklamowali wiersze o tematyce patriotycznej i śpiewali piosenkę "Witaj majowa jutrzenko" zwaną też "Mazurkiem 3go Maja"

3-Maja_Akademia_klas_I_-_III_13-Maja_Akademia_klas_I_-_III_33-Maja_Akademia_klas_I_-_III_23-Maja_Akademia_klas_I_-_III_4

Dwa dni później, na Placu 3 Maja, w ramach obchodów Dnia Flagi  odbyła się kolejna edycja festynu pn. „W poszukiwaniu bieli i czerwieni”. Uroczystość została zorganizowana dzięki współpracy Związku Harcerstwa Polskiego, Młodzieżowego Domu Kultury i Urzędu Miasta Krasnystaw. Na festynie nie zabrakło naszej szkolnej reprezentacji. Podczas Święta Flagi uczniowie klas gimnazjalnych brali udział w quizie "Kocham cię Polsko". Pierwsze miejsce wywalczyła drużyna z Zespołu Szkół nr1, nasza reprezentacja zajęła miejsce drugie. Poza tym uczniowie kl. VIC (K. Berun, P. Krzysztofiak, M. Ociepa, Sz. Nadolski, M. Apostoluk) przedstawili zgromadzonym sylwetkę patrona ulicy, na której mieści się nasza szkoła; czyli marszałka Józefa Piłsudskiego. Uczniowie otrzymali od organizatorów podziekowanie oraz gry multimedialne. Ukoronowaniem Święta Flagi było wspólne odśpiewanie pełnej wersji hymnu państwowego.

3-Maja_Swieto_Flagi_13-Maja_Swieto_Flagi_23-Maja_Swieto_Flagi_3podziekowanie

3-go maja reprezentacje szkoł gimnazjalnych z naszego miasta wyruszyły na II Krasnostawski Rowerowy Rajd Flagi. 30 kilometrowa trasa: Krasnystaw,  Stężyca, Łopiennik Górny, Borowica, Bzite, Siennica Nadolna, Krasnystaw, stanowiła nie lada wyzwanie dla nowicjuszy. Dla rowerowych weteranów to "pikuś". Nad uczestnikami przez cały czas wisiały szare chmury, z których tylko raz, podczas rajdu, spadł niewielki deszczyk.

3_Maja_-_Rajd_Rowerowy_13_Maja_-_Rajd_Rowerowy_23_Maja_-_Rajd_Rowerowy_33_Maja_-_Rajd_Rowerowy_4

3_Maja_-_Rajd_Rowerowy_53_Maja_-_Rajd_Rowerowy_73_Maja_-_Rajd_Rowerowy_83_Maja_-_Rajd_Rowerowy_9

3_Maja_-_Rajd_Rowerowy_103_Maja_-_Rajd_Rowerowy_63_Maja_-_Rajd_Rowerowy_11

foto z rajdu dzięki uprzejmości p. T. Miszczak (ZS nr 5)

W dniu 4 maja w naszej szkole, z okazji  rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, odbyła się uroczysta akademia, której myślą przewodnią były słowa: „Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości”.

W dniu dzisiejszym przypominamy wszystkim Polakom datę uchwalenia pierwszej w Europie Konstytucji. Czcimy pamięć wielkich patriotów, którzy dążyli do uczynienia z Polski praworządnego, silnego i mądrego państwa.

Uczniowie z klasy I c gimnazjum przygotowani  pod kierunkiem  p. Iwony Grzywna przypomnieli nam, że nie można zbudować przyszłości, jeśli nie zna się historii swojego narodu.

Oprawę muzyczną uroczystości przygotowały dziewczęta z zespołu „Jak zawsze” prowadzonego przez p. Leszka Darmochwała.

3-Maja_Akademia_13-Maja_Akademia_4

 

 
© 2008 - 2018 Publiczna Szkoła Podstawowa nr4 w Krasnymstawie
Wszelkie prawa zastrzeżone