Logo

dziennik
 
email-icon
 
bip logo
 
biblio
BIBLIOTEKA NA FB
 
 
SRzPU
 
czworeczka
 

Wydarzenia szkolne

Katyń - ocalić od zapomnienia
Wpisany przez Administrator
sobota, 10 kwietnia 2010 13:44
katyn„Związali drutem człowiekowi ręce
I wyśmianego kładli w płytkie groby
Żeby nie wzywał prawdy w testamencie
I już na zawsze był anonimowy”

Czesław Miłosz

W naszej szkole powstała piękna inicjatywa upamiętnienia ofiar zbrodni katyńskiej. W ramach projektu  ,,Katyń… ocalić od zapomnienia”, w kwietniu 2010 roku - w 70 rocznicę tych tragicznych wydarzeń pragniemy zorganizować uroczystość, podczas której zostaną zasadzone DĘBY PAMIĘCI ku czci Józefa Sidora zamordowanego w Katyniu oraz pomordowanych w Miednoje: Grzegorza Kościuka, Franciszka Rzepki, Stanisława Ponarskiego, pochodzących lub związanych z ziemią krasnostawską. Przed każdym dębem na granitowym postumencie umieszczona zostanie tabliczka wykonana z brązu z informacją o straconym.

Przedsięwzięcie to będzie piękną lekcją patriotyzmu dla całej społeczności lokalnej. Nawiązując do słów Ojca Świętego  Jana Pawła II:

,, Człowiek nie może pozwolić , żeby prawda została wydarta pod pozorem niczym nieograniczonej wolności, nie można zagubić w sobie krzyku sumienia, jako głosu Prawdy, która go przerasta, ale która równocześnie czyni go człowiekiem i stanowi o jego człowieczeństwie”,

chcemy uczcić pamięć naszych Rodaków i przywrócić ich sylwetki zbiorowej pamięci narodu. Realizacja tych zamierzeń wiąże się jednak z niemałymi wydatkami. Nie byłaby możliwa, gdyby nie finansowe wsparcie wielu ofiarodawców.  

Szczegółowy program uroczystości:

  •  godz. 10.00 – Msza święta w Kościele p.w. św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie.

  • godz. 11.00 – krótkie przedstawienie sylwetek ofiar zbrodni katyńskiej majora Józefa Sidora i aspirantów Policji Państwowej :
                                     Grzegorza Kościuka, Stanisława Ponarskiego i  Franciszka Rzepki

  • godz.11.15 - posadzenie Dębów Pamięci w „Alei Katyńskiej” przy „Ogrodzie Biblijnym”

  • godz.11.45-  przemarsz do Zespołu Szkół nr 4 im. Jana Pawła II

  • godz. 12.00 – uroczystości w szkole

 

                         Organizatorem akcji jest p. Marta Cięciera.

 

 
© 2008 - 2018 Publiczna Szkoła Podstawowa nr4 w Krasnymstawie
Wszelkie prawa zastrzeżone