Logo

dziennik
 
email-icon
 
bip logo
 
biblio
BIBLIOTEKA NA FB
 
 
SRzPU
 
czworeczka
 

Wydarzenia szkolne

Wycieczka klas V do arboretum
Wpisany przez Administrator
wtorek, 08 czerwca 2010 20:23

2010_Wycieczka_kl_Va_i_Vc_1

02. 06. 2010r. odbyła się wycieczka do ogrodu botanicznego w Bolestraszycach. Po drodze zwiedziliśmy Rynek w Przemyślu, a także ogrody pałacowe w Krasiczynie. W wycieczce wzięli udział uczniowie klasy Va i Vc pod opieką wychowawców klas: pani Katarzyny Pocińskiej i pani Sylwii Szymańskiej.

W Bolestraszycach zwiedzaliśmy arboretum - jedyne w naszej części kraju. Jest to przepięknie zaplanowany obszar.
Arboretum - mianem tym określa się wyodrębniony obszar, na którym uprawiane są drzewa, krzewy i krzewinki dla celów naukowych i hodowlanych. Nazwa wywodzi się od łacińskiego słowa arbor - drzewo. Od pani przewodnik dowiedzieliśmy się, że Arboretum Bolestraszyce, zostało założone w 1975 r.

W tym miejscu jednoczą się historia i czas współczesny. Historyczne założenie obejmuje park i dwór, w którym w połowie XIX w. mieszkał i tworzył znakomity malarz Piotr Michałowski. Arboretum obejmuje także dziewiętnastowieczny fort dawnej Twierdzy Przemyśl. Wszyscy, z zapartym tchem,  oglądaliśmy wiekowe drzewa, pozostałe z dawnych ogrodów zamkowych, które  stanowią malowniczy akcent wśród nowych nasadzeń, na które składają się gatunki obcego pochodzenia i rodzime drzewa, krzewy oraz rzadkie, zagrożone, ginące i chronione gatunki roślin.

W Muzeum Przyrodniczym zwiedzaliśmy wystawy stałe: "Chrońmy ptaki"- wystawę ornitologiczną i wystawę fotograficzną autorstwa prof. J. Pióreckiego "XXV lat Arboretum Bolestraszyce".

Na terenie Arboretum  mieliśmy okazję zobaczyć rzeźby- wiklinowe obiekty powstałe w czasie Międzynarodowych Plenerów Artystycznych "Wiklina w Arboretum".
W południowo-wschodnim zakątku Polski, blisko pięknego, historycznego Przemyśla w bezpośredniej bliskości polsko-ukraińskiej granicy położony jest późnorenesansowy Zamek w Krasiczynie, który był kolejnym punktem naszej wycieczki. Było to wyjątkowe miejsce dla wypoczynku i relaksu uczniów. Towarzyszył nam klimat XVI-wiecznej rezydencji magnackiej, którą zamieszkiwały w przeszłości wielkie rody Rzeczpospolitej.
Od pana przewodnika dowiedzieliśmy się, że założenie i koncepcja Krasiczyna jest dziełem Krasickich. Potem byli Tarłowie, Potoccy, Pinińscy i wreszcie Sapiehowie.. Tych ostatnich zasługą jest otaczający Zamek park, którego najcenniejszą częścią jest kolekcja drzew rodowych, upamiętniających narodziny kolejnych członków rodu. Na terenie parku rośnie wiele egzotycznych gatunków drzew i roślin, które były obiektem naszego zachwytu nad pięknem przyrody.

Niezapomniane wrażenie zrobił na nas widok kwitnącego, potężnego tulipanowca. Według lokalnej tradycji trzykrotne przejście wokół wiekowego miłorzębu japońskiego zapewnia spełnienie najskrytszych marzeń. Każdy z uczestników wycieczki nie omieszkał skorzystać z tej możliwości.

Wszyscy wspominamy wycieczkę z uśmiechem na twarzy, był to przyjemnie spędzony czas na łonie natury. Większość z nas przyznała, że w  Polsce  jest wiele przepięknych zabytków i terenów, o których nawet nie wiemy. Zachęcamy innych uczniów do skorzystania z tak wartościowej i ciekawej wycieczki, jaką jest podróż  do arboretum i okolic.

Oprac: S.S.

2010_Wycieczka_kl_Va_i_Vc_22010_Wycieczka_kl_Va_i_Vc_32010_Wycieczka_kl_Va_i_Vc_42010_Wycieczka_kl_Va_i_Vc_52010_Wycieczka_kl_Va_i_Vc_6

 
© 2008 - 2018 Publiczna Szkoła Podstawowa nr4 w Krasnymstawie
Wszelkie prawa zastrzeżone