Logo

dziennik
 
email-icon
 
bip logo
 
biblio
BIBLIOTEKA NA FB
 
 
SRzPU
 
czworeczka
 

Wydarzenia szkolne

Nasi laureaci w konkursie filmowym "Bliżej marzeń"
Wpisany przez Administrator
sobota, 16 kwietnia 2011 18:12

Konkurs_MDKF_1

W piątek, 15 kwietnia, w auli Szkoły Muzycznej w Krasnymstawie odbyło się podsumowanie i gala IX  Powiatowego  Konkursu Filmowego „SPOTKANIE  Z  X MUZĄ – BLIŻEJ  MARZEŃ”. Konkurs pod hasłem „Ślady” realizowany był w ramach zadania Spotkania z Młodzieżowym Dyskusyjnym Klubem Filmowym „Iluzjon” finansowanym ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Starostwa Powiatowego w Krasnymstawie.

Konkurs podzielony był na 3 kategorie tematyczne:

  1. praca filmowa i fotograficzna,
  2. plakat,
  3. projekt logo MDKF Iluzjon.

We wszystkich kategoriach, do organizatorów wpłynęło łącznie ponad 90 prac konkursowych.  W grupie wiekowej: uczniowie gimnazjum, wśród laureatów, znalazły się uczennice naszej szkoły: Dagmara Galińska z klasy IIIA - zajęła I miejsce w kategorii tematycznej ”film i fotografia” za pracę filmową pt. „Sztetl” , a Ewa Merska z klasy IA zajęła III miejsce za pracę plastyczną - plakat do filmu „Fala”. Konkurs poprzedzony został prezentacją prac filmowych i fotograficznych. Odbyły się tez mini warsztaty poświęcone technice plakatu filmowego. Szczegółowo omówione zostały wyróżnione prace plastyczne.

"Sztetl" (jid. „miasteczko”) -  w literaturze popularnonaukowej, genealogicznej, etnograficznej, to małe skupisko miejskie zachowujące tradycyjną obyczajowość żydowską.  Pod tym, nieco prowokacyjnym tytułem, kryje się  krótki film dokumentalny poświęcony historii Żydów w Krasnymstawie – historii ciekawej, tragicznej i bardzo mało znanej młodemu pokoleniu mieszkańców naszego  miasta.

„Fala” (w reż. Denisa Gansela) – to współczesny dramat obyczajowy poświęcony zachowaniu młodych ludzi kuszonych atrakcyjnie brzmiącymi hasłami potrzeby więzi społecznej, konformizmu i dyscypliny - prowadzącymi wprost do totalitarnych rządów  i ślepego posłuszeństwa wobec autorytetu władzy.

Sam konkurs  to nie jedyne działania MDKF. W tym roku szkolnym "Iluzjon" organizował cykliczne warsztaty filmowe  dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z naszego powiatu. Zajęcia prowadzone były przez p. Sławomira Kozyrskiego (TVP Lublin) oraz p. Henryka Radeja - poetę, polonistę, redaktora i krytyka filmowego. Opiekunem MDKF "Iluzjon"w II LO im. Cypriana Kamila Norwida w Krasnymstawie jest nauczyciel, j. polskiego  p. Ewa Magdziarz. W tym roku szkolnym, w warsztatach  MDKF uczestniczyli także uczniowie naszego Koła Fotograficzno – Filmowego, ucząc się m.in. podstaw pisania scenariusza filmowego, technik pracy z kamerą, nagrywania krótkich form dokumentalnych, technik trickowych , w tym tzw. „blue-box”. Zajęcia ciekawe i obowiązkowe dla wszystkich miłośników srebrnego i białego ekranu.

Wyróżnionym i nagrodzonym uczennicom serdecznie gratulujemy.

Konkurs_MDKF_2Sławomir Kozyrski omawia pracę Ewy

 
© 2008 - 2018 Publiczna Szkoła Podstawowa nr4 w Krasnymstawie
Wszelkie prawa zastrzeżone