Logo

dziennik
 
email-icon
 
bip logo
 
biblio
BIBLIOTEKA NA FB
 
 
SRzPU
 
czworeczka
 

Wydarzenia szkolne

PAMIĘTAMY O ROCZNICY WPROWADZENIA STANU WOJENNEGO
Wpisany przez Administrator
niedziela, 20 listopada 2011 20:59
Plakat__-__WRON_13_grudnia_-_30_lat_pozniej_1        13 grudnia 2011 r. przypada trzydziesta rocznica wprowadzenia przez gen. Wojciecha Jaruzelskiego stanu wojennego w Polsce. W nocy z 12 na 13 grudnia1981 r. o godzinie 0:00 oddziały ZOMO rozpoczęły ogólnokrajową akcję aresztowań działaczy opozycyjnych.
            Na ulice miast wyjechało 1750 czołgów i 1400 pojazdów opancerzonych, 500 wozów bojowych piechoty, 9000 samochodów (25% wszystkich sił skoncentrowano w Warszawie i okolicach).

           O wprowadzeniu stanu wojennego poinformowało Polskie Radio o godzinie 6:00, nadając przemówienie generała Jaruzelskiego. Wyłączono komunikację telefoniczną,  ocenzurowano korespondencję , ograniczono możliwość przemieszczania się, wprowadzając godzinę milicyjną (w początkowym okresie od 19:00, następnie od 22:00 do 6:00), jednocześnie zakazano zmiany miejsca pobytu, wstrzymano wydawanie prasy, zamknięto granice państwa i lotniska cywilne, a także czasowo zawieszono zajęcia w szkołach.

         W odpowiedzi na wprowadzenie stanu wojennego struktury NSZZ Solidarność podjęły akcje protestacyjne. ZOMO sukcesywnie pacyfikowało kolejne strajki: w Stoczni Gdańskiej , hucie w Krakowie, w Fabryce Samochodów Ciężarowych w Lublinie, w stoczni w Szczecinie, w Hucie Katowice. Największy opór stawiły siłom bezpieczeństwa kopalnie węgla kamiennego na Śląsku:  "Manifest Lipcowy", ,,Wujek”, Ziemowit”, ,, Piast”.

        Sprzeciw wobec wprowadzenia stanu wojennego przybierał różne formy. Większość aktorów i twórców zbojkotowała zaistniałą sytuację, odmawiając występów w mediach. Zwykli obywatele, przeciwni polityce gen. Wojciecha Jaruzelskiego, zaczęli nosić na ubraniu ,,oporniki”- jako symbol protestu lub z premedytacją spóźniali się do pracy, aby zamanifestować swoje poglądy polityczne (symbolem nowego stylu pracy został ślimak i żółw). W wielu polskich miastach ludzie spontanicznie wydawali amatorskimi metodami ulotki i plakaty o treści antyrządowej i antykomunistycznej. Na budynkach, zwłaszcza w trudno dostępnych miejscach, zaczęło się pojawiać coraz więcej antyrządowych napisów, na przykład takich, jak : "WRON won za Don", "Zima wasza, wiosna nasza", "Orła wrona nie pokona". Symbolem oporu stała się oznaczająca zwycięstwo litera V (victoria), a popularność zyskał zając, którego podniesione uszy tworzyły ten znak. Dochodziło także do przemianowywania nazw ulic, w Nowej Hucie zmieniono nazwę Alei Róż na Zomostrasse .

        Aby przybliżyć dzieciom i młodzieży wydarzenia z historii najnowszej Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie zorganizował konkurs na plakat w dowolnej technice plastycznej nawiązujący do tych wydarzeń  pt. „WRON  13 grudnia – 30 lat później”. Prace wykonane przez uczniów przedstawiają przemyślaną, ujętą w ramy plastyczne, samodzielną interpretację wydarzeń związanych ze stanem wojennym.

        Plakaty wykonali:

  • Bartłomiej Krawiec kl. I b - ,, Pamiętamy”
  • Weronika Stefańczyk kl. III a- ,, Krwią zapłaciliśmy 13.12.1981 za wolność”
  • Agnieszka Chwiejczak kl. I c- ,,Cierpienie 13.12.1981 r. było drogą do wolności”
  • Patryk Manachiewicz kl. I c- ,, Przedświąteczna niespodzianka 13.12.1981 r.”
  • Marcin Krawiec kl. III b- ,, Nie rozdziobały Nas kruki i wrony”
  • Weronika Słabek  kl. III b  ,, Przez cierpienie do zwycięstwa ”
                                                                                          oprac. ARM

Plakat__-__WRON_13_grudnia_-_30_lat_pozniej_2
Plakat__-__WRON_13_grudnia_-_30_lat_pozniej_5
Plakat__-__WRON_13_grudnia_-_30_lat_pozniej_3
Plakat__-__WRON_13_grudnia_-_30_lat_pozniej_4
Plakat__-__WRON_13_grudnia_-_30_lat_pozniej_6

 

 
© 2008 - 2018 Publiczna Szkoła Podstawowa nr4 w Krasnymstawie
Wszelkie prawa zastrzeżone