Logo

dziennik
 
email-icon
 
bip logo
 
biblio
BIBLIOTEKA NA FB
 
 
SRzPU
 
czworeczka
 

Wydarzenia szkolne

"Mam dość..." - nasi młodzi filmowcy na podium
Wpisany przez Administrator
środa, 18 kwietnia 2012 19:16
X-Powiatowy-Konkurs-Filmowy_-_6

          MDKF „Iluzjon”, działający przy II LO im. C. K. Norwida w Krasnymstawie i Krasnostawskim Domu Kultury, zorganizował po raz dziesiąty Powiatowy Konkurs Filmowy „Spotkanie z X Muzą – bliżej marzeń”. Konkurs jest realizowany w ramach zadania Edukacja filmowa prowadzona przez Młodzieżowy Dyskusyjny Klub Filmowy „Iluzjon” finansowanego ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Starostwa Powiatowego w Krasnymstawie i Urzędu Miasta Krasnystaw.

            Finał konkursu odbył się 18 kwietnia 2012 r. w auli koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Krasnymstawie. Polska Federacja Dyskusyjnych Klubów Filmowych ufundowała dla laureatów nagrodę specjalną – akredytacje na 13 Letnią Akademię Filmową w Zwierzyńcu.

       Konkurs służy szerzeniu kultury filmowej wśród uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu krasnostawskiego i Krasnegostawu oraz zainteresowaniu młodzieży środowiskiem lokalnym poprzez sztukę filmową. W celu przygotowania uczniów do konkursu MDKF zorganizował przegląd „Stereotypy w filmie”. Uczniowie obejrzeli dokumenty Nataszy Ziółkowskiej-Kurczuk m.in. „Sześć postaci”, „Na wsi zabawa”, „Głód” i wzięli udział w spotkaniu autorskim z reżyserem.

        Honorowy patronat objęli: starosta krasnostawski Janusz Szpak oraz wiceprzewodniczący Rady PF DKF Piotr Kotowski. Uczestnicy X Powiatowego Konkursu Filmowego przygotowali prace w dwóch kategoriach: praca filmowa/fotograficzna/fotokast na temat „Stereotypy” i plakat filmowy. Prace w pierwszej kategorii oceniali: Piotr Kotowski – wiceprzewodniczący PF DKF - przewodniczący jury, Damian Kozyrski – dyrektor KDK i Sławomir Kozyrski - pracownik TVP Lublin. Plakaty oceniali: Tadeusz Kiciński – pracownik Starostwa Powiatowego - przewodniczący jury, Joanna Szufnara – nauczyciel II LO i Sławomir Kozyrski.Zaproponowane kategorie spotkały się z dużym zainteresowaniem.Uczniowie wykonali na  konkurs 66 prac, które zostały nadesłane przez 23 nauczycieli  (11 z gimnazjów, 12 - ze szkół ponadgimnazjalnych). Szkoły, z których nadesłano prace, to: gimnazja z Małochwieja Dużego, Siennicy Nadolnej, Rudnika, Zakręcia, Izbicy, Krupego i Łopiennika Górnego oraz szkoły z Krasnegostawu: gimnazja nr 3 i nr 4 w Krasnymstawie, I Liceum Ogólnokształcące, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2, Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy i II Liceum Ogólnokształcące.

       Po prezentacji prac filmowych i fotograficznych odbył się pokaz filmu „Jestem tu”, którego premiera miała miejsce 10 marca 2012 r. Uczestnicy finału mieli także możliwość obejrzenia prezentacji multimedialnej „Kręćmy film!” i spotkania z uczestnikami projektu. Po pokazie goście zostali zaproszeni na poczęstunek przygotowany przez uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego pod kierunkiem Elżbiety Kańczugowskiej i Grażyny Jurkowskiej. Sponsorzy poczęstunku to: Starostwo Powiatowe w Krasnymstawie, Rada Rodziców II LO, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska Krasnystaw i Zakład Cukierniczo – Piekarniczy „KAWA”.

         Początek finału uświetnił występ uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. W. Lutosławskiego w Krasnymstawie:  Konrada Loby (II LO), Adriana Kapronia (II LO) i Maksymiliana Berezy (I LO), których przygotował nauczyciel gry na trąbce Bartłomiej Skóra.

      W kategorii praca filmowa/fotograficzna/fotokast pierwszą nagrodę zdobyły Andrea Szostak i Dominika Żydziak z klasy IIIa Gimnazjum nr 4 w Krasnymstawie za film „Mam dość” i Aneta Tarnogórska z II LO w Krasnymstawie za pracę fotograficzną „Stereotypy – okulary, które oślepiają”. Drugie miejsce zajęły Katarzyna Basa i Justyna Badio z I LO w Krasnymstawie za film „Never mind”. Uczniom szkół gimnazjalnych nie przyznano drugiego miejsca. Trzecie  miejsce zajęli Kaja Kłos z Gimnazjum w Izbicy i Karol Domański z II LO w Krasnymstawie. Pierwsze miejsce w kategorii plakat filmowy zajęły Ewa Gołębiowska z Gimnazjum w Siennicy Nadolnej („Sztuczki”), ex aequo Aleksandra Czerniak („Jutro będzie lepiej”) i Katarzyna Kozyrska – uczennice z II Liceum Ogólnokształcącego w Krasnymstawie („Barwy granatu”). W kategorii wiekowej uczniowie szkół gimnazjalnych nie przyznano drugiej nagrody. Kinga Łaniewska z I Liceum Ogólnokształcącego w Krasnymstawie i Magdalena Krupa z II Liceum Ogólnokształcącego w Krasnymstawie wykonały plakaty do filmu „Hamlet” i zajęły drugie miejsce ex aequo. Trzecie miejsce zajęły Ilona Potoczna z Gimnazjum w Rudniku („Nad Niemnem”) i po raz kolejny ex aequo Paulina Markiewicz („Jutro będzie lepiej”) oraz Karolina Miszczak z II Liceum Ogólnokształcącego w Krasnymstawie („Cienie zapomnianych przodków”). Liczba nagrodzonych w tej kategorii świadczy o wysokim poziomie nadesłanych prac. Z naszej szkoły wyróżnienia w kategorii plakat filmowy otrzymali : Marcin Krawiec kl. III b za plakat pt. ,,Hamlet”, Patryk Manachiewicz kl. I c za plakat pt. ,,Quo vadis”, Bartłomiej Krawiec kl. I b za plakat pt. ,,Lalka”. Prace plastyczne wykonały również uczennice klasy I c gimnazjum: Anna Kaliniak - ,,Hamlet”, Sylwia Nosal- ,,Quo vadis”. Opiekę nad uczniami sprawowała p. Agnieszka Rybczyńska- Manachiewicz.

        Po odczytaniu protokołów przez przewodniczących jury uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody a nauczyciele prowadzący - podziękowania i upominki.

       Na konkurs przybyli zaproszeni goście m. in.: Janusz Szpak – starosta krasnostawski, Piotr Kotowski - wiceprzewodniczący Rady PF DKF, Marek Nowosadzki – przewodniczący Rady Powiatu, Andrzej Jakubiec – burmistrz Miasta Krasnystaw, Edward Kawęcki – przewodniczący Rady Miasta Krasnystaw, Damian Kozyrski – dyrektor Krasnostawskiego Domu Kultury, Maria Kmicic – wiceprezes Stowarzyszenia „Gloria Vitae”, Tadeusz Kiciński – pracownik Starostwa Powiatowego i Sławomir Kozyrski – pracownik TVP Lublin. Obecna była również Anna Cichosz – dyrektor II LO w Krasnymstawie. Nie zabrakło przedstawicieli mediów – prasy lokalnej i TKK. Na zakończenie finału odbyła się prezentacja prac laureatów.

       Sponsorzy nagród to: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Starostwo Powiatowe  w Krasnymstawie, Polska Federacja Dyskusyjnych Klubów Filmowych, Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Krasnostawski Dom Kultury, Stowarzyszenie „Porozumienie Ziemi Krasnostawskiej”, Stowarzyszenie „Gloria Vitae”, Wydawnictwo STENTOR, Wydawnictwo DANTE Oficyna, „Rzeczpospolita”, „Gazeta Wyborcza”, Czasopismo Artystyczne „Nestor” oraz sponsor prywatny Marek Nowosadzki.

       Za organizację konkursu odpowiedzialne były Ewa Magdziarz, Joanna Szufnara i Ewa Żelazko. W prace organizacyjne włączyli się Beata Pasik i Andrzej Ziarko oraz uczniowie II LO z kl. I D, I B,  II A, II D i III C. Konkurs prowadzili Żaneta Kozłowska z kl. II A i Jacek Wróbel z kl. III C. Dokumentację fotograficzną wykonali Piotr Galiński – nauczyciel z Gimnazjum nr 4 oraz uczennice z II LO: Monika Bereza i Jagoda Królikowska (II A). Za dokumentację filmową byli odpowiedzialni Karol Domański z kl. I B i Marcin Terpiłowski z kl. II A.

      Finał konkursu zakończyły podziękowania Janusza Szpaka organizatorom, którzy od wielu lat  przygotowują konkurs promujacy sztukę filmową a także tym, którzy wspomagają finansowo organizatorów. Starosta podkreślił szczególną rolę byłego dyrektora II LO Edwarda Kawęckiego we wspieraniu przedsięwzięć filmowych podejmowanych przez MDKF. Głos zabrała także dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Beata Korszla, która podziękowała Ewie Magdziarz i Joannie Szufnarze a także uczniom II LO: Magdalenie Krupie i Karolowi Domańskiemu za pomoc w przygotowaniu filmu promującego SOSW a także za wkład wniesiony w łamanie stereotypów związanych z niepełnosprawnością. Dyrektor II LO Anna Cichosz także podziękowała organizatorom za przygotowanie konkursu od wielu lat popularyzującego edukację filmową,  która jest istotnym elementem wykształcenia współczesnej młodzieży. Anna Cichosz podkreśliła również, że  przygotowanie tego typu przedsięwzięć wymaga zespołowego wysiłku wielu osób – nauczycieli i uczniów.

      Organizatorów cieszy fakt, że uczniowie chętnie biorą udział w konkursie popularyzującym sztukę filmową a także projekt Filmoteka Szkolna adresowany do szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, w którym „Iluzjon” aktywnie uczestniczy. Powiatowy Konkurs Filmowy integruje młodzież ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu krasnostawskiego i Krasnegostawu, proponuje jednocześnie wiele ciekawych form realizacji filmowych projektów.

 

Ewa Magdziarz - opiekun MDKF „Iluzjon”X-Powiatowy-Konkurs-Filmowy_-_3X-Powiatowy-Konkurs-Filmowy_-_4X-Powiatowy-Konkurs-Filmowy_-_1X-Powiatowy-Konkurs-Filmowy_-_2
X-Powiatowy-Konkurs-Filmowy_-_5X-Powiatowy-Konkurs-Filmowy_-_7


Nagrodzony film można  obejrzeć w naszej szkolnej videogalerii


Poniżej prezentujemy prace plastyczne naszych uczniów zgłoszone na konkurs:


Plakat_konkursowy_5Plakat_konkursowy_1Plakat_konkursowy_2Plakat_konkursowy_4Plakat_konkursowy_3

 
© 2008 - 2018 Publiczna Szkoła Podstawowa nr4 w Krasnymstawie
Wszelkie prawa zastrzeżone