Święto Konstytucji 3 Maja oraz Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
poniedziałek, 30 kwietnia 2012 11:04

Dyrektorzy szkół i placówek
i Uczniowie

W związku ze zbliżającą się kolejną rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja zwracam się do Państwa Dyrektorów i do społeczności szkolnych z gorącym apelem o stosowne uczczenie rocznicy tego szczególnego dla historii Polski wydarzenia poprzez organizowanie rocznicowych uroczystości na terenie Państwa szkół oraz aktywny udział w obchodach Święta Konstytucji w środowisku lokalnym.

Do tradycji Konstytucji 3 Maja jako symbolu wolności i polskości wielokrotnie naród polski odwoływał się w ważnych momentach naszej historii. W Lublinie pod Pomnikiem Konstytucji 3 Maja odbywały się manifestacje społeczeństwa przeciwko stanowi wojennemu. Tu mieszkańcy Lubelszczyzny gromadzili się w chwilach, gdy Rzeczypospolita odzyskiwała wolność.

Wzorem lat ubiegłych, również w tym roku, serdecznie zapraszam delegacje szkół z pocztami sztandarowymi do udziału w uroczystościach wojewódzkich organizowanych w Lublinie przez Komitet Honorowy powołany przez Wojewodę Lubelskiego (program obchodów w załączniku).

Jednocześnie zwracam się do Państwa z prośbą o zapoznanie się z listem Pana Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego i zachęcenie nauczycieli i uczniów do aktywnego włączenia się w uroczyste obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Mam nadzieję, że te święta narodowe wzmocią w nas wszystkich przywiązanie do najważniejszych wartości i będą zewnętrznym świadectwem szacunku dla pięknych narodowych trady

Krzysztof Babisz

Lubelski Kurator Oświaty