Logo

dziennik
 
email-icon
 
bip logo
 
biblio
BIBLIOTEKA NA FB
 
 
SRzPU
 
czworeczka
 

Wydarzenia szkolne

"Jestem tu"
Wpisany przez Administrator
niedziela, 11 marca 2012 16:50

 Producent filmu, Ewa Magdziarz, opowiada o kulisach jego powstawania    10 marca w auli Państwowej Szkoły Muzycznej w Krasnymstawie odbył się premierowy pokaz filmu pt. „Jestem tu”. Obraz jest efektem warsztatów filmowych „Kręćmy film”  prowadzonych w roku ubiegłym w Młodzieżowym Dyskusyjnym Klubie Filmowym „Iluzjon” działającym przy II LO im. Cypriana Kamila Norwida w Krasnymstawie.

           Opiekunem MDKF od samego początku jego istnienia jest p. Ewa Magdziarz.  Reżyserem filmu jest p. Grzegorz Emanuel, asystentem p. Sławomir Kozyrski, a za zdjęcia odpowiadał operator p. Artur Kiciak.

              „Jestem tu” opowiada historię czwórki przyjaciół z ciekawie zarysowaną główną rolą dziewczyny, Moniki – absolwentki jednej z gimnazjalnych szkół. Fabuły filmu zdradzać nie będziemy, ujawnimy tylko, że dotyka ona ważnych spraw dorastających młodych ludzi: miłości, zrozumienia, akceptacji i więzi międzyrówieśniczych. Scenariusz opracowany przez Magdalenę Krupę i Grzegorza Emanuela przy współpracy Magdaleny Szytko opowiada w wartki sposób dramatyczną historię, ale na szczęście pozbawiony jest naiwnego dydaktyzmu i moralizatorstwa. Widz sam, prowadzony  opowieścią narratora, musi ocenić postępowanie bohaterów, zastanowić się, jak zareagowałby będąc na ich miejscu. Fabuła filmu jest prosta, wydawałoby się banalna, podobna do przeżyć wielu nastolatków borykających się z problemami sercowymi, ale jest to też fabuła z ciekawym suspensem, opowiedziana w niekonwencjonalny, oryginalny sposób. Film obejrzeć warto, tym bardziej, że w rolę głównej bohaterki filmu wcieliła się… nasza uczennica Oliwia Zajączkowska. Dla niej, jak i dla pozostałych aktorów, był to debiut artystyczny – dodajmy: debiut udany. W pozostałych rolach wystąpili: Barbara Grzeszczyk, Żaneta Kozłowska, Wojciech Koziej i Wojciech Kochańczyk. Sala auli, zamieniona w salę projekcyjną wypełniona była zaproszonymi gośćmi, rodzicami, kolegami ze szkół i sympatykami kina niezależnego i amatorskiego. Nie brakło także uczniów z naszej szkoły. Warto przy tym zauważyć, że chyba żadna z ostatnich projekcji filmowych w Krasnymstawie nie zgromadziła tak licznej widowni.

         Film oczywiście od samego poczatku nie miał charakteru przedsięwzięcia komercyjnego: aktorzy to głownie członkowie MDKF, na potrzeby produkcji nie  zbudowano specjalnych scenografii, nie zatrudniono ekip techników, charakteryzatorów, oświetleniowców, dźwiękowców. Nie było takiej potrzeby. To film, w którym najważniejszą rolę odegrali aktorzy - amatorzy. Dla nich praca z profesjonalną ekipa filmową była wielkim przeżyciem i wyzwaniem. Celem projektu było zapoznanie młodzieży z elementami gry aktorskiej, pracy na planie filmowym - po prostu umoźliwienie spotkania z "kuchnią" X muzy.

           Po projekcji odbyły się spotkania z reżyserem, opiekunem projektu, asystentem i opiekunem MDKF Iluzjon. O swoich przeżyciach związanych z rejestracją scen opowiadali wszyscy uczniowie grający w filmie. Zebrani dowiedzieli się: dlaczego obraz początkowo nosił tytuł Monika, gdzie kręcone były sceny wnętrz i z jakimi trudnościami borykali się młodzi aktorzy. Na wszystkich widzach wyjątkowe wrażenie wywarła osobowośc i humor reżysera Grzegorza Emanuela, który w niebanalny sposób opowiedział o filmie, przedstawił całą ekipę i poprowadził nieformalny wywiad w aktorami stając się łącznikiem pomiędzy nimi, a zaciekawioną publicznością.

           Oliwii, oczywiście serdecznie gratulujemy, życząc pod stopami szerokiego czerwonego dywanu podczas którejś z najbliższych oskarowych gali w Hollywood Cool.  Mamy też nadzieję, że sukces sceniczny uczennicy i pozytywne komentarze po filmie staną się inspiracją do podobnych działań i poszukiwań artystycznych dla  innych uczniów naszego Zespołu – do czego oczywiście gorąco zachęcamy.

PG

Oliwia - filmowa MonikaAktorzy opowiadają o swoich przeżyciach podczas kręcenia scen do filmuEkipa realizująca film "Jestem tu" w pełnym składzieW oczekiwaniu na projekcję....

 
© 2008 - 2018 Publiczna Szkoła Podstawowa nr4 w Krasnymstawie
Wszelkie prawa zastrzeżone