Logo

dziennik
 
email-icon
 
bip logo
 
biblio
BIBLIOTEKA NA FB
 
 
SRzPU
 
czworeczka
 

Wydarzenia szkolne

Akcja ratownicza w Czwórce.
Wpisany przez Administrator
sobota, 09 marca 2013 18:41

      Ratownicy

      Wszystko trwało kilka minut. Liczył się czas! Na korytarzu leżał nieprzytomny nastolatek. Jego koleżanka Patrycja próbowała mu pomóc. Oceniła sytuację, ułożyła go w pozycji bezpiecznej i poprosiła o pomoc przechodzącą obok osobę. Telefon do dyspozytorni wykonał świadek wypadku. Chwilę później na końcu korytarza na drugim piętrze  pojawili się wezwani ratownicy.

      Pewnym i szybkim krokiem minęli zgromadzony tłum uczniów, kierując się do leżącego na korytarzu młodego człowieka.  Błyskawicznie ocenili sytuację, próbowali nawiązać kontakt z chłopakiem. Leżał  i nie reagował na to co dzieje sie dookoła niego. Ratownicy sprawdzili u leżącego puls i oddech. Sprawdzili, czy nie ma widocznych obrażeń. Jeden z ratowników wypytywał zdenerwowana dziewczynę o szczegóły zdarzenia.  Chwilę później kierownik zespołu ratowników podjął decyzję o przeniesieniu nieprzytomnego chłopaka do czekającej  przed budynkiem karetki. Unieruchomili go i niosąc  na noszach skierowali się w stronę schodów.

      Wszystko wyglądało bardzo dramatycznie i wiarygodnie. Na szczęście były to tylko ćwiczenia i pokaz akcji ratunkowej w wykonaniu studentów ratownictwa medycznego. "Poszkodowany" Szymon, cały i zdrowy, cierpliwie znosił wszystkie zabiegi paramedyków. Próbował co prawda delikatnie protestować podczas przewrotki na noszach, ale ze względu na solidnie unieruchomione kończyny i głowę - protest nie odniósł oczekiwanego rezultatu. W rezultacie Szymon mógł podziwiać z bliskiej odległości piękne wzory wykładziny korytarza wisząc nad nią równolegle niczym lewitujacy fakir. 

      Szkoła nasza we wrześniu 2011 r. nawiązała współpracę z Lubelskim Uniwersytetem Medycznym. W ramach tej współpracy studenci Ratownictwa Medycznego prowadzą z uczniami zajęcia z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. 6 marca 2013 r. w ramach programu „Bezpieczna szkoła- bezpieczny uczeń” odbyły się zajęcia z młodymi ratownikami: Grzegorzem Witkowskim, Pauliną Walczak, Sebastianem Chmielewskim i Maciejem Wąchockim, którzy prezentowali uczniom gimnazjum technikę RKO, udzielanie pomocy w przypadku zakrztuszenia, układanie poszkodowanego w pozycji bocznej, bezpiecznej.  Zajęcia te cieszą się zawsze olbrzymim zainteresowaniem młodzieży. Podczas zajęć w sposób teoretyczny i praktyczny mogą zapoznać się z technikami ratowniczymi, wziąć udział w pozorowanej sytuacji związanej z wypadkiem, wcielić się w role ofiary, ratownika, świadka. Zakończeniem spotkań w klasach był opisany powyżej brawurowo zaprezentowany pokaz ratowniczy. Zajęcia z ratownikami są zawsze bardzo widowiskowe, prowadzący podczas prezentacji wykorzystują pomoce typu fantom, nosze, zestaw do resuscytacji. Spotkania poprzedzone są zajęciami prowadzonymi w ramach Edukacji Dla Bezpieczeństwa w gimnazjum.

Lekcja_z_ratownikami_medycznymi_01Lekcja_z_ratownikami_medycznymi_02Lekcja_z_ratownikami_medycznymi_03Lekcja_z_ratownikami_medycznymi_04Lekcja_z_ratownikami_medycznymi_05Lekcja_z_ratownikami_medycznymi_06Lekcja_z_ratownikami_medycznymi_07Lekcja_z_ratownikami_medycznymi_08Lekcja_z_ratownikami_medycznymi_09Lekcja_z_ratownikami_medycznymi_10Lekcja_z_ratownikami_medycznymi_11Lekcja_z_ratownikami_medycznymi_12Pokazy_ratownictwa_medycznego_01Pokazy_ratownictwa_medycznego_02Pokazy_ratownictwa_medycznego_03Pokazy_ratownictwa_medycznego_04Pokazy_ratownictwa_medycznego_05Pokazy_ratownictwa_medycznego_06Pokazy_ratownictwa_medycznego_07Pokazy_ratownictwa_medycznego_08Pokazy_ratownictwa_medycznego_09Pokazy_ratownictwa_medycznego_10Pokazy_ratownictwa_medycznego_11Pokazy_ratownictwa_medycznego_12Pokazy_ratownictwa_medycznego_13Pokazy_ratownictwa_medycznego_14Pokazy_ratownictwa_medycznego_15Pokazy_ratownictwa_medycznego_16Pokazy_ratownictwa_medycznego_17Pokazy_ratownictwa_medycznego_18

 
© 2008 - 2018 Publiczna Szkoła Podstawowa nr4 w Krasnymstawie
Wszelkie prawa zastrzeżone