Logo

dziennik
 
email-icon
 
bip logo
 
biblio
BIBLIOTEKA NA FB
 
 
SRzPU
 
czworeczka
 

Wydarzenia szkolne

Rozstrzygnięcie konkursu literackiego „Mali i duzi – rozważania o przyjaźni”
Wpisany przez Administrator
poniedziałek, 17 grudnia 2012 20:50
laurMiło nam poinformować, że laureatami konkursu „Mali i duzi – rozważania o przyjaźni”zostali:

  • Gimnazjum: Agnieszka Chwiejczak, kl. II C
  • Szkoła Podstawowa : Igor Piątkiewicz, kl. VI B

 fragmenty prac

„Każdy człowiek chciałby mieć przyjaciela. Niektórzy z nas doświadczyli, bądź kiedyś doświadczą tego pięknego uczucia, jakim jest przyjaźń.[…]Mówiąc o relacjach dzieci i dorosłych myślę, że bardzo ważna jest też przyjaźń między dzieckiem a nauczycielem.[…] Zaprzyjaźnienie się jest wielką sztuką, wymaga przede wszystkim wzajemnego zaufania, dużo cierpliwości i czasu, którego w naszym świecie jest ciągle za mało. Czasami potrzeba również przełamywać różne bariery i stereotypy wynikające ze strony otoczenia. Czyni to jednak taką przyjaźń bardziej cenną i wyjątkową.

Podsumowując uważam, że przyjaźń między dorosłym a dzieckiem jest możliwa, tak jak każda inna przyjaźń. Wymaga jednak wzajemnego szacunku, szczerości, zrozumienia i zaangażowania obu stron, bo jak powiedział Ignacy Krasicki „Umiej być Przyjacielem, znajdziesz przyjaciela”.”

Agnieszka Chwiejczak, kl. II  C

„Staram się skupić i przypomnieć, gdzie czytałem o prawdziwej przyjaźni. Książki, do których sięgałem owszem opowiadają o niej, o przywiązaniu, ale to raczej zwierzęta są tymi, którzy bezgranicznie wierzą w ludzi i są im oddane tak, np. Lampo w „ O psie, który jeździł koleją” Romana Pisarskiego. Nie to jednak jest tematem mojego opowiadania.[…]

Moi rodzice, najwięksi przyjaciele. Zawsze czujni, gotowi by pomagać.[…] I jest jeszcze ktoś. Bez niego nie powstałoby to opowiadanie. To najwspanialszy człowiek na świecie, mój najwierniejszy przyjaciel. Dziadek Jan. Człowiek niewielkiej postury, ale wielkiego umysłu i serca.[…] Nie jest zwykłym dziadkiem, który tylko ukradkiem wciska w kieszenie wnukom drobniaki, choć nie powiem i to się zdarza. Zaszczepił we mnie chęć poznawania we mnie historii. Takiej bliskiej, naszej krasnostawskiej i tej dalekie, o której piszą w książkach.[…]

Staram się odwdzięczać przyjaźń, którą dostaję od dorosłych[…] czasem coś zepsuję, ale bardzo się staram i myślę, że też jestem przyjacielem dla moich bliskich dorosłych.”

Igor Piątkiewicz, kl. VI B

 
© 2008 - 2018 Publiczna Szkoła Podstawowa nr4 w Krasnymstawie
Wszelkie prawa zastrzeżone