Rowerem przez świat
wtorek, 25 września 2012 21:47

Rajd Rowerowy IIB 01    21 września 2012 uczniowie klasy II B gimnazjum uczestniczyli w rajdzie rowerowym „ROWEREM PO SKIERBIESZOWSKIM PARKU KRAJOBRAZOWYM”. Nie byliśmy  jedynymi uczestnikami tego rajdu – razem z nami jechali jeszcze uczniowie ze szkół ponadgimnazjalnych.

Zebraliśmy się w miejskim parku ok. 9.00   Trasa rajdu toL Krasnystaw – Surhów – Czajki – Anielpol – Kryniczki – Orłów Murowany  ( tam było ognisko i konkurs o tematyce historyczno-przyrodniczej) – Krasnystaw. Cała trasa liczyła około 50km. Kierownikiem rajdu i przewodnikiem był pan Stanisław Rycyk.

Hasło przewodnie rajdu to „TYLKO POZNAWSZY SWÓJ KRAJ, MOŻNA GO NAPRAWDĘ POKOCHAĆ”.

Co zobaczyliśmy?

• XIX wieczny zespół  pałacowo – parkowy w miejscowości Surhów  W latach 1813 – 1819 Paweł Cieszkowski wraz z żoną Zofią z wybudował w Surhowie swoją siedzibę w postaci pałacu, którego wnętrza zdobione są polichromią wykonaną w latach 1818 – 1820 przez Mikołaja Montiego. Podziwialiśmy salę balową w tym pałacu.
  • Lasy działu grabowieckiego. W lasach tych znajdują się skupiska naturalnego buka i jaworu, stanowiące najdalej wysunięte na północny wschód stanowisko wyspowe tego gatunku. Rośnie tu, wśród sadzonego drzewostanu sosnowego, kilkusetletni buk o obwodzie pnia 3,07 m i 27 m wysokości zaliczany do pomników przyrody. A same działy? Szerokie doliny rzek: Wieprza, Wojsławki i Wolicy oraz ich dopływów, nadają regionowi kształt wąskich działów oddzielonych wzniesieniami pooranymi siecią licznych wąwozów. Wysokość względna na tym terenie dochodzi do 100 m, max. wysokość bezwzględna 311 m n.p.m. (wieś Dębowiec). Ze względu na walory przyrodnicze (wschodnia granica buka i jawora, suseł perełkowany) utworzono na tym terenie Skierbieszowski Park Krajobrazowy.
  • Kościół murowany w Surhowie z cegły, jednonawowy klasycystyczny zbudowany w latach 1819-23 z fundacji Pawła i Zofii Cieszkowskich. W roku 1876 przebudowany. Wewnątrz są trzy ołtarze z poł. XIX wieku z drzewa sosnowego i lipowego. W ołtarzu głównym umieszczony jest łaskami słynący, zabytkowy obraz Matki Boskiej
  • Kościół murowany, wybudowany w latach 1923-1929, pw. św. Kajetana wg projektu arch. Czesława Przybylskiego. Świątynię poświęcono w 1924 r. Budynek jest murowany z kamienia i cegły, 3-nawowy, neoromański, zbudowany przez  ostatniego właściciela dóbr orłowskich, hr. Kajetana Kickiego.

Polecamy taki sposób poznawania historii, geografii, ekologii. Warto słuchać, patrzeć, zapamiętać…..   Bo inaczej może sie okazać, że  "król Kościuszko przebywał w czasie wojny w  Krasnymstawie, a  w Surhowie stoi pomnik naczelnika  Sobieskiego " Tongue out