Logo

dziennik
 
email-icon
 
bip logo
 
biblio
BIBLIOTEKA NA FB
 
 
SRzPU
 
czworeczka
 

Wydarzenia szkolne

Rowerem przez świat
Wpisany przez Administrator
wtorek, 25 września 2012 21:47

Rajd Rowerowy IIB 01    21 września 2012 uczniowie klasy II B gimnazjum uczestniczyli w rajdzie rowerowym „ROWEREM PO SKIERBIESZOWSKIM PARKU KRAJOBRAZOWYM”. Nie byliśmy  jedynymi uczestnikami tego rajdu – razem z nami jechali jeszcze uczniowie ze szkół ponadgimnazjalnych.

 

      Zebraliśmy się w miejskim parku ok. 9.00   Trasa rajdu toL Krasnystaw – Surhów – Czajki – Anielpol – Kryniczki – Orłów Murowany  ( tam było ognisko i konkurs o tematyce historyczno-przyrodniczej) – Krasnystaw. Cała trasa liczyła około 50km. Kierownikiem rajdu i przewodnikiem był pan Stanisław Rycyk.

      Hasło przewodnie rajdu to „TYLKO POZNAWSZY SWÓJ KRAJ, MOŻNA GO NAPRAWDĘ POKOCHAĆ”.

      Co zobaczyliśmy?

  • XIX wieczny zespół  pałacowo – parkowy w miejscowości Surhów  W latach 1813 – 1819 Paweł Cieszkowski wraz z żoną Zofią z wybudował w Surhowie swoją siedzibę w postaci pałacu, którego wnętrza zdobione są polichromią wykonaną w latach 1818 – 1820 przez Mikołaja Montiego. Podziwialiśmy salę balową w tym pałacu.
  • Lasy działu grabowieckiego. W lasach tych znajdują się skupiska naturalnego buka i jaworu, stanowiące najdalej wysunięte na północny wschód stanowisko wyspowe tego gatunku. Rośnie tu, wśród sadzonego drzewostanu sosnowego, kilkusetletni buk o obwodzie pnia 3,07 m i 27 m wysokości zaliczany do pomników przyrody. A same działy? Szerokie doliny rzek: Wieprza, Wojsławki i Wolicy oraz ich dopływów, nadają regionowi kształt wąskich działów oddzielonych wzniesieniami pooranymi siecią licznych wąwozów. Wysokość względna na tym terenie dochodzi do 100 m, max. wysokość bezwzględna 311 m n.p.m. (wieś Dębowiec). Ze względu na walory przyrodnicze (wschodnia granica buka i jawora, suseł perełkowany) utworzono na tym terenie Skierbieszowski Park Krajobrazowy.
  • Kościół murowany w Surhowie z cegły, jednonawowy klasycystyczny zbudowany w latach 1819-23 z fundacji Pawła i Zofii Cieszkowskich. W roku 1876 przebudowany. Wewnątrz są trzy ołtarze z poł. XIX wieku z drzewa sosnowego i lipowego. W ołtarzu głównym umieszczony jest łaskami słynący, zabytkowy obraz Matki Boskiej
  • Kościół murowany, wybudowany w latach 1923-1929, pw. św. Kajetana wg projektu arch. Czesława Przybylskiego. Świątynię poświęcono w 1924 r. Budynek jest murowany z kamienia i cegły, 3-nawowy, neoromański, zbudowany przez  ostatniego właściciela dóbr orłowskich, hr. Kajetana Kickiego.

      Polecamy taki sposób poznawania historii, geografii, ekologii. Warto słuchać, patrzeć, zapamiętać…..   Bo inaczej może sie okazać, że  "król Kościuszko przebywał w czasie wojny w  Krasnymstawie, a  w Surhowie stoi pomnik naczelnika  Sobieskiego " Tongue out

 

Rajd Rowerowy IIB 01Rajd Rowerowy IIB 02Rajd Rowerowy IIB 03Rajd Rowerowy IIB 04Rajd Rowerowy IIB 05Rajd Rowerowy IIB 06Rajd Rowerowy IIB 07Rajd Rowerowy IIB 08Rajd Rowerowy IIB 09Rajd Rowerowy IIB 10Rajd Rowerowy IIB 11Rajd Rowerowy IIB 12Rajd Rowerowy IIB 13Rajd Rowerowy IIB 14Rajd Rowerowy IIB 15Rajd Rowerowy IIB 16Rajd Rowerowy IIB 17Rajd Rowerowy IIB 18Rajd Rowerowy IIB 19Rajd Rowerowy IIB 20Rajd Rowerowy IIB 21Rajd Rowerowy IIB 22Rajd Rowerowy IIB 23Rajd Rowerowy IIB 24Rajd Rowerowy IIB 25Rajd Rowerowy IIB 26Rajd Rowerowy IIB 27Rajd Rowerowy IIB 28Rajd Rowerowy IIB 29Rajd Rowerowy IIB 30Rajd Rowerowy IIB 31Rajd Rowerowy IIB 32Rajd Rowerowy IIB 33Rajd Rowerowy IIB 34

 

 
© 2008 - 2018 Publiczna Szkoła Podstawowa nr4 w Krasnymstawie
Wszelkie prawa zastrzeżone