Logo

dziennik
 
email-icon
 
bip logo
 
biblio
BIBLIOTEKA NA FB
 
 
SRzPU
 
czworeczka
 

Wydarzenia szkolne

Muzealne refleksje
Wpisany przez Administrator
niedziela, 12 maja 2013 07:07
Wycieczka_do_muzeum_04   18 kwietnia 2013 roku odbyła się klasowa wycieczka do Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie, które znajduje się obok kościoła św. Franciszka Ksawerego.

   Uczestnikami wycieczki było szesnastu uczniów z klasy II A oraz nauczyciel – opiekun pani Iwona Grzywna. Wycieczka odbyła się w ramach poznania dóbr kulturalnych naszego regionu.

    Wchodząc w bramę muzeum i biblioteki miejskiej, uwieczniliśmy ten dzień pamiątkowym zdjęciem. Następnie przeszliśmy z przewodniczką do korytarza, w którym ustawione były gabloty z przedmiotami pochodzącymi z czasów prehistorycznych. Najciekawszym obiektem był fragment odrestaurowanych murów miejskich.

   Później  przeszliśmy do galerii z portretami fundatorów muzeum, Kolegium Jezuickiego oraz kościoła pod wezwaniem św. Franciszka Ksawerego.  Podziwialiśmy pejzaże Krasnegostawu namalowane przez miejscowych artystów.

   Zwiedzaliśmy także salę z zabytkami sakralnymi, w której znajduje się wspaniała, zdobiona Biblia z XVIII wieku pochodząca z Moskwy. Po wysłuchaniu zadziwiającej historii tej księgi z ust przewodniczki, przeszliśmy na wyższą kondygnację, gdzie znajdowały się wspaniale rzeźbione i ozdobione meble mieszczańskie i szlacheckie. Większość z nich pochodziła z końca XVII wieku. Ciekawymi obiektami były misternie rzeźbione komody, przestronne szafy, oraz kryształowe lustra. Najpiękniejszym meblem okazała się skrzynia posagowa: duża, pięknie zdobiona, wykonana ze szlachetnego drewna.

   Następnie przeszliśmy do pomieszczenia z odrestaurowaną kuchnią wraz z autentycznymi przyborami codziennego użytku. Bardzo ciekawym narzędziem była odlewnica do świec, przypominająca średniowieczny żyrandol z podstawioną pod nim żelazną misą. Jako kolejną atrakcję przedstawiono nam salę zawierającą rekonstrukcję izby wiejskiej. Znajdowały się w niej dawne narzędzia rolnicze, sprzęty domowe oraz warsztat tkacki. Najciekawszym eksponatem był ul wydłubany w pniu drzewa i pokryty  słomianym dachem. Urządzenia te były wykonane własnoręcznie przez ludzi. Świadczy to o dużych umiejętnościach manualnych i konstruktorskich ówczesnej ludności. Największe wrażenie zrobiła stała rekonstrukcja kuźni z końca XVIII w i początków XIX w.

   Następną ekspozycją była kolekcja numizmatyczna. Ciekawymi elementami były monety zwane ‘’ gładyszami ‘’, które nazwę swą zawdzięczają gładkim awersowi i rewersowi. Największym uznaniem i zachwytem cieszyła się sala militarna. Mogliśmy tam na własne oczy zobaczyć interesujące i niepowtarzane egzemplarze broni białej, czarno - prochowej oraz automatycznej. Interesującą bronią był oryginalny polsko – rosyjski karabin automatyczny AK- 47 (Automat Kałasznikowa).

   Mimo naszego szczególnego zainteresowania wystawą broni – szczególnie ze strony chłopców - czas zwiedzania dobiegł końca i musieliśmy wrócić do szkoły.

   Wycieczkę uważamy za udaną. Wspólnie z klasą mile spędziliśmy czas i zdobyliśmy wiele ciekawych informacji, wzbogaciliśmy swoją wiedzę historyczną o życiu w dawnych czasach.

   Regionalne Muzeum w Krasnymstawie posiada wiele atrakcyjnych eksponatów z różnych okresów historycznych. Wystawy i eksponaty muzealne były ciekawe i fascynujące. Polecamy wszystkim jego odwiedzenie.

 

Mateusz Chlebuś i Maciej Kata / kl. II a gimnazjum

Wycieczka_do_muzeum_01Wycieczka_do_muzeum_02Wycieczka_do_muzeum_03Wycieczka_do_muzeum_04Wycieczka_do_muzeum_05Wycieczka_do_muzeum_06Wycieczka_do_muzeum_07Wycieczka_do_muzeum_08Wycieczka_do_muzeum_09Wycieczka_do_muzeum_10Wycieczka_do_muzeum_11Wycieczka_do_muzeum_12Wycieczka_do_muzeum_13Wycieczka_do_muzeum_14Wycieczka_do_muzeum_15

 
© 2008 - 2018 Publiczna Szkoła Podstawowa nr4 w Krasnymstawie
Wszelkie prawa zastrzeżone