Byliśmy tylko numerami...,czyli żywa lekcja historii na Majdanku.
piątek, 07 czerwca 2013 08:01
Lekcja_historii_14      Dnia 25 maja br. chętni uczniowie z klas: Ic, IIa i IIIc naszego gimnazjum pojechali na wycieczkę zorganizowaną przez panią Iwonę Grzywna i Anitę Iwanicką-Kulibab. Miejscem wyjazdu był obóz koncentracyjny i ośrodek masowej zagłady Żydów funkcjonujący w latach II wojny światowej. Celem podróży było zapoznanie młodzieży z miejscami pamięci narodowej.

W atmosferę tamtych tragicznych dni wprowadził nas film, ukazujący funkcjonowanie obozu na Majdanku. Następnie w skupieniu i powadze zwiedzaliśmy "pawilony śmierci", oglądając wystawy eksponujące w sposób szczególny losy więźniów. Pani przewodnik zaprowadziła nas również na plac Rosengarden, na którym dokonywano selekcji więźniów narodowości żydowskiej pod kątem przydatności do pracy. Kolejnym etapem zwiedzania były łaźnie i odkażalnia. To właśnie tutaj zmuszano ludzi do zanurzenia się w betonowych kadziach napełnionych środkiem odkażającym. Mogliśmy zobaczyć również komory gazowe, przeznaczone do masowej eksterminacji więźniów. Trudno nam było sobie wyobrazić, ilu niewinnych ludzi poniosło śmierć w tym miejscu... Następnie swoje kroki skierowaliśmy pod Kolumnę Trzech Orłów , która została wzniesiona w maju 1943r. przez polskich więźniów politycznych. Swoją wędrówkę zakończyliśmy, zwiedzając krematorium i mauzoleum, gdzie spoczywają prochy wszystkich ludzi, którzy zginęli w obozie. Na jego kopule widnieje bardzo wymowny napis „Los nasz dla was przestrogą".

Dla każdego z nas pobyt na Majdanku był bardzo ważną lekcją historii, historii, o której powinien wiedzieć każdy, kto chce nazywać siebie Polakiem i patriotą. Pobyt na Majdanku uświadomił uczniom wagę miejsca, które jest żywym dowodem na to, że należy doceniać i szanować fakt, iż żyją w wolnym i demokratycznym kraju. Swoim pobytem w tym miejscu oddaliśmy hołd ofiarom nazizmu.

Mariusz Apostoluk- uczeń kl. III c gimn.