Logo

dziennik
 
email-icon
 
bip logo
 
biblio
BIBLIOTEKA NA FB
 
 
SRzPU
 
czworeczka
 

Wydarzenia szkolne

Byliśmy tylko numerami...,czyli żywa lekcja historii na Majdanku.
Wpisany przez Administrator
piątek, 07 czerwca 2013 08:01
Lekcja_historii_14      Dnia 25 maja br. chętni uczniowie z klas: Ic, IIa i IIIc naszego gimnazjum pojechali na wycieczkę zorganizowaną przez panią Iwonę Grzywna i Anitę Iwanicką-Kulibab. Miejscem wyjazdu był obóz koncentracyjny i ośrodek masowej zagłady Żydów funkcjonujący w latach II wojny światowej. Celem podróży było zapoznanie młodzieży z miejscami pamięci narodowej.

 

 

     W atmosferę tamtych tragicznych dni wprowadził nas film, ukazujący funkcjonowanie obozu na Majdanku. Następnie w skupieniu i powadze zwiedzaliśmy "pawilony śmierci", oglądając wystawy eksponujące w sposób szczególny losy więźniów. Pani przewodnik zaprowadziła nas również na plac Rosengarden, na którym dokonywano selekcji więźniów narodowości żydowskiej pod kątem przydatności do pracy. Kolejnym etapem zwiedzania były łaźnie i odkażalnia. To właśnie tutaj zmuszano ludzi do zanurzenia się w betonowych kadziach napełnionych środkiem odkażającym. Mogliśmy zobaczyć również komory gazowe, przeznaczone do masowej eksterminacji więźniów. Trudno nam było sobie wyobrazić, ilu niewinnych ludzi poniosło śmierć w tym miejscu... Następnie swoje kroki skierowaliśmy pod Kolumnę Trzech Orłów , która została wzniesiona w maju 1943r. przez polskich więźniów politycznych. Swoją wędrówkę zakończyliśmy, zwiedzając krematorium i mauzoleum, gdzie spoczywają prochy wszystkich ludzi, którzy zginęli w obozie. Na jego kopule widnieje bardzo wymowny napis „Los nasz dla was przestrogą".

      Dla każdego z nas pobyt na Majdanku był bardzo ważną lekcją historii, historii, o której powinien wiedzieć każdy, kto chce nazywać siebie Polakiem i patriotą. Pobyt na Majdanku uświadomił uczniom wagę miejsca, które jest żywym dowodem na to, że należy doceniać i szanować fakt, iż żyją w wolnym i demokratycznym kraju. Swoim pobytem w tym miejscu oddaliśmy hołd ofiarom nazizmu.

Mariusz Apostoluk- uczeń kl. III c gimn.

Lekcja_historii_01Lekcja_historii_02Lekcja_historii_03Lekcja_historii_04Lekcja_historii_05Lekcja_historii_06Lekcja_historii_07Lekcja_historii_08Lekcja_historii_09Lekcja_historii_10Lekcja_historii_11Lekcja_historii_12Lekcja_historii_13Lekcja_historii_14Lekcja_historii_15Lekcja_historii_16

 
© 2008 - 2018 Publiczna Szkoła Podstawowa nr4 w Krasnymstawie
Wszelkie prawa zastrzeżone