Logo

dziennik
 
email-icon
 
bip logo
 
biblio
BIBLIOTEKA NA FB
 
 
SRzPU
 
czworeczka
 

Wydarzenia szkolne

Inspiracje biblijne
Wpisany przez Administrator
wtorek, 09 października 2012 16:16
Inspiracje_biblijne_8      Na początku roku szkolnego w I klasie gimnazjum uczniowie na lekcjach języka polskiego zapoznają się z tematyką biblijną, czytają wydarzenia opisane w tej najważniejszej księdze świata. Jak przybliżyć młodym ludziom historię tak odległą? Co uczynić, by zwrócili uwagę na niezwykłe znaczenie Biblii w kulturze? Jakie miejsce zajmuje w życiu człowieka wierzącego?

      Oprócz tego, że „księga nad księgami” przedstawia historię świata, ukazuje sens życia, zawiera uniwersalny kodeks postępowania, jest źródłem wielu gatunków i rodzajów literackich, różnorodnych zwrotów i frazeologizmów, to także inspiruje artystów kolejnych pokoleń. Biblia przez wieki była natchnieniem dla malarzy, rzeźbiarzy, muzyków, poetów.

     Uczniowie klasy I gimnazjum Zespołu Szkół nr 4 im. Jana Pawła II w Krasnymstawie mieli szansę poznać wybrane księgi biblijne, odczytać przenośny sens frazeologizmów, zaś podczas lekcji multimedialnej dokładnie przyjrzeć się freskowi Michała Anioła „Stworzenie Adama”. Chętni wykonali również gazetkę „Biblia w sztuce”.

      Dopełnieniem poznanych treści było obejrzenie wystawy „Początek i Koniec. Biblia w Sztuce – od Księgi Rodzaju do Apokalipsy św. Jana” w Muzeum Regionalnym w Krasnymstawie. Poinstruowani uczniowie z zainteresowaniem przyglądali się dziełom plastycznym udostępnionym zwiedzającym. Ich zadaniem było opisanie wybranego obrazu według podanej instrukcji, a następnie zaprezentowanie efektów swojej pracy na zajęciach w szkole.
     Takie lekcje nie mogą być nudne. Młody człowiek potrzebuje inspiracji, konkretnej wskazówki. Każdy ma w sobie chęć poznawania, rozwijania wyobraźni. Czasem trzeba mu tylko stworzyć warunki rozwoju, czasem ukierunkować, czasem trzeba tak niewiele…

Monika Skrzypa

Inspiracje_biblijne_1Inspiracje_biblijne_2Inspiracje_biblijne_3Inspiracje_biblijne_4Inspiracje_biblijne_5Inspiracje_biblijne_6Inspiracje_biblijne_7Inspiracje_biblijne_8

 
© 2008 - 2018 Publiczna Szkoła Podstawowa nr4 w Krasnymstawie
Wszelkie prawa zastrzeżone