Logo

dziennik
 
email-icon
 
bip logo
 
biblio
BIBLIOTEKA NA FB
 
 
SRzPU
 
czworeczka
 

Wydarzenia szkolne

Państwo – Prawo – Społeczeństwo – Obywatel
Wpisany przez Dorota Szewczak
czwartek, 28 marca 2013 22:09

Debata_18       26 marca 2013 roku uczniowie  klas IV i V Szkoły Podstawowej spotkali się by wspólnie uczestniczyć w debacie pod hasłem Państwo – Prawo – Społeczeństwo – Obywatel, która odbyła się w ramach programu Bezpieczna Szkoła – Bezpieczny Uczeń.

 

        Głównym celem debaty uczniowskiej było definiowanie i rozumienie pojęć z zakresu edukacji obywatelskiej tj. państwo, prawo, społeczeństwo, obywatel oraz kształtowanie uczuć i postaw patriotycznych.

      Uczniowie pracowali wspólnie w 4 grupach pod czujnym okiem prowadzących spotkanie gimnazjalistów i nauczycieli, którzy stosując różne metody doprowadzili do zrozumienia i samodzielnego zdefiniowania pojęć. Wcielając się w role nauczycieli, uczniów i rodziców uczestnicy debaty dostrzegli, że zbiorowość ludzi połączona jest zależnościami i tworzy społeczeństwo. W dalszej części spotkania wypowiadali się czym jest państwo i jakie elementy są niezbędne, aby funkcjonowało prawidłowo. Zastanawiali się również czy są świadomymi obywatelami swojego państwa i w jaki sposób mogą realizować swe prawa i obowiązki.

        Forma debaty okazała się bardzo atrakcyjna, uczniowie chętnie wypowiadali się w oparciu o wiedzę zdobytą podczas zajęć oraz wyrażali swoją opinię na temat poruszanych zagadnień.

       Ostatnim zadaniem grup było przedstawienie w formie graficznej zdefiniowanych podczas debaty pojęć i omówienie swoich prac na forum. Klasy przystąpiły do tego zadania z wielkim zaangażowaniem i omawiane pojęcia zostały bardzo trafnie zobrazowane.

           Podsumowaniem pracy wszystkich uczniów był test sprawdzający z wiedzy obywatelskiej, który uczestnicy debaty rozwiązali bezbłędnie.

          Debatę przygotowały panie: Marta Cięciera i Dorota Szewczak, a spotkanie poprowadzili uczniowie: Sylwia Nosal, Greta Pintal, Eliza Sawczuk, Kinga Tubilewicz, Ilona Roman, Piotr Pawelski, Adam Szymoniak i Karol Piwko.

Debata_1Debata_10Debata_11Debata_12Debata_13Debata_14Debata_15Debata_16Debata_17Debata_18Debata_19Debata_2Debata_20Debata_21Debata_22Debata_23Debata_24Debata_25Debata_26Debata_27Debata_28Debata_29Debata_3Debata_30Debata_31Debata_4Debata_5Debata_6Debata_7Debata_8Debata_9

 
© 2008 - 2018 Publiczna Szkoła Podstawowa nr4 w Krasnymstawie
Wszelkie prawa zastrzeżone