Logo

dziennik
 
email-icon
 
bip logo
 
biblio
BIBLIOTEKA NA FB
 
 
SRzPU
 
czworeczka
 

Wydarzenia szkolne

Pamiętamy o rocznicy Zbrodni Katyńskiej
Wpisany przez Administrator
piątek, 17 kwietnia 2015 06:45

 1     W związku z 75 rocznicą Zbrodni Katyńskiej uczennice klasy IIb, przygotowały gazetkę informacyjną upamiętniającą zbrodnię katyńską. Uczniowie mieli również możliwość wysłuchania audycji poświęconej tym wydarzeniom.

 

 

     75 lat temu NKWD rozpoczęło wywóz polskich oficerów z obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku. 3 kwietnia 1940 ruszyły pierwsze transporty śmierci z jeńcami z Kozielska do Katynia. w ten sposób rozpoczęła się zbrodnia katyńska. Jeńców z obozu w Starobielsku zamordowano w Charkowie, a z Ostaszkowa w Miednoje. Wśród zamordowanych na rozkaz Stalina strzałem w tył głowy 22 tysięcy Polaków byli nie tylko oficerowie Wojska Polskiego, ale także policjanci, urzędnicy, uczeni, profesorowie wyższych uczelni, artyści, lekarze, nauczyciele i prawnicy.

   Prawdę o zbrodni katyńskiej ukrywano przez ponad pół wieku. W 1957 roku na falach Radia Wolna Europa generał Władysław Anders mówił, że Katyń był jednym z elementów zbrodniczego systemu. Wersję o eksterminacji polskich jeńców przez hitlerowskie Niemcy upowszechniała propaganda Związku Radzieckiego, a za nią władze PRL.

   Dopiero 13 kwietnia 1990 roku rząd Związku Radzieckiego przyznał, że zbrodnię popełniło NKWD, a dwa lata później prezydent Borys Jelcyn ujawnił pierwsze dokumenty.
W 60. rocznicę zbrodni katyńskiej, w 2000 roku w Charkowie, Katyniu i Miednoje zostały otwarte pierwsze polskie cmentarze. Pięć lat wcześniej odbyły się uroczystości wmurowania kamieni węgielnych poświęconych przez papieża Jana Pawła II. Były więzień Kozielska, ksiądz prałat Zdzisław Peszkowski, wygłosił wówczas w Katyniu historyczne "Orędzie Rodzin Katyńskich do Świata". Prezydent Lech Wałęsa podkreślił wówczas, że po 50. latach prawda o Katyniu zwyciężyła.

   13 kwietnia br. uczniowie klasy II B wraz z wychowawczynią, panią Martą Cięcierą wybrali się do ogrodu Jana Pawła II, znajdującego się przy kościele pw. św. Franciszka Ksawerego. Zapaliliśmy znicze przy pomnikach upamiętniających ofiary oraz poświęconym im katyńskim dębom. Zatrzymaliśmy się też na chwilę refleksji przy głazie z tabliczką poświęconą tragicznie zmarłej w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem Parze Prezydenckiej.

12Foto_12Foto_17Foto_18Foto_31Foto_32Foto_44Foto_46Foto_55Foto_57Foto_64Foto_69Foto_72Foto_73Foto_78Foto_79Foto_80Foto_81Foto_82Foto_83

 
© 2008 - 2018 Publiczna Szkoła Podstawowa nr4 w Krasnymstawie
Wszelkie prawa zastrzeżone