Cykliści z IIIb na tropie
wtorek, 21 października 2014 09:20

Rajd rowerowy 36   Czy kiedyś poznamy prawdę na temat Krynickiej Piramidy? Czy już na zawsze tak pozostanie jak to napisał Adolf Dygasiński w swoim artykule pt: „Dwory, Zakmki i Pałace. KRUPE” w Tygodniku Krajoznawczym Ilustrowanym „Ziemia” nr 12 z dnia 23 marca 1912 roku.

„Jest w Krupem jeszcze osobliwość, mająca zapewne jakiś związek z zamkiem: zdala od tego zamku, w ustroni leśnej stoi kaplica czworokątna z przedłużeniem, przypominającym obelisk i ze sklepionym wnętrzem. Czy to jest pomnik grobowy któregoś z dziedziców, czy może samotna pustelnia, przeznaczona na samotne rozmyślania? Trudno odpowiedzieć coś pewnego. Częstokroć nić tradycyi, łącząca stary budynek z żyjącem pokoleniem, tak nagle jakoś się przerywa, że potem odnaleźć jej wątku nie można”. (W tekście zachowano oryginalną ówczesną pisownię).

9 października odbył się jesienny rajd rowerowy „Skrajem Pagórów Chełmskich” dla gimnazjalistów lubiących aktywnie spędzać czas. Opiekę sprawowali pan Krzysztof Sadło i ksiądz Robert Włosek.

Organizator imprezy to oddział PTTK w Krasnymstawie, a wsparcia finansowego udzielił Urząd Miasta Krasnystaw.

Celem wycieczki było podziwianie uroków okolicy, integracja klasy przez aktywny wypoczynek oraz próba rozwikłania zagadki dotyczącej pochodzenia Wieży Ariańskiej. Już na starcie rowerzyści, biorący udział w rajdzie, otrzymali niespodziankę. Była nią kamizelka odblaskowa.

Miłośnicy dwóch kółek mieli do pokonania 35 km. Trasa rajdu, bardzo atrakcyjna turystycznie, opracowana przez kierowników wyjazdu – panią Monikę Skrzypę i pana Andrzeja Domina, prowadziła z Krasnegostawu przez Siennicę Małą, Czarnoziem do Krynicy, gdzie znajdował się docelowy punkt wycieczki – Góra Ariańska.

„W pobliżu wsi Krynica znajduje się spore wzgórze nazywane „Górą Ariańską” porośnięte gęstwiną leśną, na którym znajduje się wybudowana przed wiekami dość niezwykła na terenie Polski budowla w kształcie piramidy. Budowla ta, chociaż znana jest już od dawna i jej powstanie szacuje się na XVI, XVII wiek, to tak naprawdę nie wiele wiadomo na jej temat, gdyż nigdy nie doczekała się dokładnych badań naukowych, a przez wieki narosło na jej temat wiele podań ludowych. Powszechnie uważa się ją za grobowiec jednego z dawnych właścicieli pobliskiego zamku położonego we wsi Krupe, którego majętności rozciągały się w te strony.”

Piramida w Krynicy uważana jest za najwyższą tego typu budowlę na terenie współczesnej Polski. Wieża podobno kryje tajemnice, o jakich nie śniło się filozofom. Naukowcy wspominają o niezwykłych właściwościach piramidy, która podobno akumuluje energię czerpaną z zewnątrz. Współcześnie przestrzega się turystów przed żmijami, które osiągają tu podobno bardzo duże rozmiary.  Na temat Arianki istnieje wiele legend, np.: „O szlachcicu w kontuszu błąkającym się w pobliżu Grobiska i Zamku w Krupem”.

Po zwiedzeniu tego magicznego miejsca wierni fani turystyki rowerowej ruszyli w powrotną podróż przez Krupe, Siennicę Nadolną do amfiteatru w Krasnymstawie, gdzie odbyło się ognisko.

Po posiłku na uczestników czekały dodatkowe atrakcje. Przygotowano m.in. konkursy o charakterze sprawnościowo – rekreacyjnym i wiedzowy. Najlepsi okazali się: Maciej, Kacper i Grzesiek.

Wszystkim uczestnikom dopisały humory oraz piękna, słoneczna pogoda.

Organizatorzy rajdu dziękują Urzędowi Miasta Krasnystaw za ufundowanie nagród dla uczniów.

MS