Pasowanie na turystów uczniów klas Ib i Ic
niedziela, 07 czerwca 2015 09:00

Pasowanie na turystów 13Uczniowie klas Ib i Ic Szkoły Podstawowej przeszli prawdziwy chrzest na turystę. W strugach deszczu, ciekawi świata, z pełnymi plecakami dobrego humoru dnia 27 maja wraz z opiekunami: p. Jadwigą Skrzypek, p. Elżbietą Saj-Gilewską, p. Eweliną Głuchowską i p. Teresą Kubiną wyruszyli na podbój Lublina.

Pierwszym punktem wycieczki była wizyta w McDonald’s na drugie śniadanie, które dało moc dzieciom do dalszej eskapady. Następnie ruszyliśmy do Muzeum Wsi Lubelskiej na zajęcia warsztatowe, które miały na celu poznanie dziedzictwa kulturowego naszego regonu. W Skansenie poznaliśmy zasadę działania wiatraka i sposób otrzymywania mąki. Dzieci same mogły przekonać się o udoskonaleniach w wiatraku, które czyniły pracę młynarza lżejszą wciągając worek ze zbożem „windą” na wyższą kondygnację. W chacie z Żukowa miały możliwość poznać etapy wypieku chleba oraz degustacji podpłomyków, które bardzo im smakowały. Poznały sposoby czerpania i dostarczania wody do gospodarstw. W jednej z zagród chłopskich uczestniczyły w dawnych zabawach dzieci: derkacz, ciuciubabka, berek, itp.. Pod okiem twórczyni ludowej uczyły się wykonywania kwiatów z bibuły. Dzieci dowiedziały się również, że ówczesna wieś zamieszkiwana była przez inne narodowości np. Żydów. Odwiedziły dom żydowski i poznały jeden dzień z życia rodziny żydowskiej. Zobaczyły jakie sprzęty znajdowały się w domu, jak ubierali się Żydzi oraz poznały koszerną kuchnię.

Pomimo niesprzyjającej aury dzieci powróciły do domów pełne wrażeń, w dobrych nastrojach i humorach, chociaż odrobinę ubłoconeJ. Wszyscy z niecierpliwością oczekują następnej wyprawy w ciekawe miejsca do zwiedzania.

J.S., E.S.-G.