Logo

dziennik
 
email-icon
 
bip logo
 
biblio
BIBLIOTEKA NA FB
 
 
SRzPU
 
czworeczka
 

Wydarzenia szkolne

I A gimnazjum na zielonej szkole w Zwierzyńcu (3 dni)
Wpisany przez Administrator
środa, 10 czerwca 2015 12:25

1„Młodzi przyrodnicy na start…”

       Zwierzyniec to miasto – ogród, położone na Roztoczu Środkowym w odległości 30 km na płd. – zach. od Zamościa, otoczone lasami Roztoczańskiego Parku Narodowego.  Liczy  ok. 3500 mieszkańców. Miasto zachowało  w dużej części zabytkowy układ przestrzenny z XVIII-XIX w. wraz z istniejącą zabudową, zadrzewieniem, wodami, ciągami komunikacyjnymi oraz ukształtowaniem krajobrazu terenu, który kompleksowo został wpisany do rejestru zabytków.

Jest tu wiele zabytków, m.in.: kościół „na wodzie”  p.w. św. Jana Nepomucena, budynki Zespołu Zarządu Ordynacji Zamojskiej, „Zwierzyńczyk”, dawny browar Zamoyskich,  Willa Plenipotenta Ordynacji Zamojskiej. Są też liczne „ciekawostki” , np.: pomnik  „szarańczy”(pamiątka plagi szarańczy z 1711 r.; jedyny taki na świecie). W części Zwierzyńca nazywanej Borek, wybudowanej  na przełomie lat 20. i 30. XX wieku do dziś przetrwało 71 starych drewnianych domów. W Zwierzyńcu mieści się siedziba dyrekcji i  Ośrodek Edukacyjno – Muzealny RPN. Miasto jest węzłem licznych szlaków pieszych i rowerowych, dobrze oznakowanych i wyposażonych w infrastrukturę turystyczną.  Najbardziej znana i uczęszczana przez turystów  pieszych  jest  ścieżka przyrodnicza w rezerwacie przyrody  „Bukowa Góra” na terenie RPN, dająca  możliwość zobaczenia wspaniałych drzewostanów sosnowych, jodłowych i bukowych. Z kolei turyści na rowerach najchętniej korzystają z  malowniczo przebiegającej  w całości przez teren RPN ścieżki rowerowej do Florianki. We Floriance należy koniecznie odwiedzić: Izbę Leśną (mini-skansen, muzeum), dąb „Florian” oraz Ośrodek Hodowli Zachowawczej  Konika Polskiego.

       My zwiedziliśmy  miasto, nawet graliśmy w piłkę na miejskim boisku, odbyły się zajęcia terenowe na ścieżkach przyrodniczo - edukacyjnych i spacerowych wokół Zwierzyńca (obserwacja przyrody - Ścieżka po wydmie do stawów  „Echo"), terenowe zajęcia edukacyjne pt.: „Spotkanie z pierwotną puszczą” na obszarze ochrony ścisłej „Bukowa Góra” zwiedziliśmy wystawę przyrodniczą „W krainie pszczół” w OE-M RPN, płynęliśmy kajakami przez teren RPN z Obroczy do Żurawnicy.

      Uczestnicy  rozbudzali w sobie zaciekawienie światem przyrody, stawiali  hipotezy na temat zjawisk i procesów zachodzących w przyrodzie i je weryfikowali,  przeprowadzali obserwacje, szanowali przyrodę dzięki bezpośredniemu z nią  kontaktowi  i poznaniu jej, uczyli się pracować w zespole i odpowiedzialności za powierzone im zadania.

         …ale przede wszystkim ….. wędrowaliśmy … zawsze razem, przez zielone krajobrazy, szlakiem słońca          

TL

Dim lights

1234567

 
© 2008 - 2018 Publiczna Szkoła Podstawowa nr4 w Krasnymstawie
Wszelkie prawa zastrzeżone