Logo

dziennik
 
email-icon
 
bip logo
 
biblio
BIBLIOTEKA NA FB
 
 
SRzPU
 
czworeczka
 

Wydarzenia szkolne

Majowe zwiedzanie ….. Polski poznawanie!
Wpisany przez Administrator
piątek, 12 czerwca 2015 07:11

37W dniu 14 maja 2015 r. uczniowie naszej szkoły wyjechali  na wycieczkę do Krzyżtoporu, Opatowa oraz pierwszego w Polsce Żywego Muzeum Porcelany w Ćmielowie.

 

Jako pierwszy zwiedziliśmy Opatów, gdzie poznaliśmy historię „podziemnego miasta”. Pod domami, rynkiem i ulicami mieszczanie drążyli labirynty korytarzy i pomieszczeń do głębokości 15 metrów, tworząc 3 kondygnacje piwnic o długości 500m. Przez wiele lat podziemne korytarze pełniły różnorodne funkcje, w okresie II wojny światowej stanowiły schronienie dla partyzantów z oddziału „Jędrusie”.

Jak większość podziemi oraz zamków w Polsce takżeOpatowska Podziemna Trasa Turystycznama swojego ducha -Białą Damę, którą „mieliśmy przyjemność” zobaczyć. W Opatowie zaopatrzyliśmy się również w słynne „krówki opatowskie” – cukierki wyrabiane z mlecznej masy. Zjedliśmy obiad z Restauracji Zamiejskiej, w której jadła posiłek sama Magda Gessler.

Kolejnym punktem naszej wycieczki była wizyta w Żywym Muzeum Porcelany w Ćmielowie. Dowiedzieliśmy się jak to się stało, że to właśnie Ćmielów ponad 200 lat temu stał się „miastem porcelany”.  Zobaczyliśmy i zwiedziliśmy jedyny zachowany piec do wypału porcelany w tej części Europy.   Wewnątrz pieca zapoznaliśmy się z techniką wypalania oraz procesem powstawania filiżanek i innych figurek. Dowiedzieliśmy się również z czego produkuje się porcelanę, jak wygląda masa, jak przygotowywany jest model i forma. Zwiedziliśmy Marmurową Salę, czyli wzorcownię - najważniejsze miejsce w całej fabryce. Obserwowaliśmy jak zdobi się porcelanowe wyroby.

Obejrzeliśmy wystawę  ponad 400 wyrobów „zaklętych w porcelanę”, tworzących historię miejsca i czasu…

Podczas warsztatów ceramicznych pod okiem instruktora każdy mógł samodzielnie wykonać piękną  porcelanową różę.

Do atrakcji należało również spotkanie ze sztuką – mieliśmy możliwość podziwiania alabastrowo – marmurowych rzeźb Moniki Osieckiej oraz niezwykłych kompozycji z drewna i metalu profesora Lubomira Tomaszewskiego w Galerii VAN RIJ.

Na pamiątkę pobytu w Ćmielowie każdy uczestnik otrzymał ćmielowski kubeczek.

Ostatnim punktem wyprawy było zwiedzanie Krzyżtoporu – największych ruin zamku w Europie. Historia powstania pałacu i jego świetności jest wciąż nie do końca poznana. Do ciekawostek zaliczyć można opowieść o zastosowaniu w konstrukcji zamku symboliki liczb nawiązującej do kalendarza. Zamek posiada bowiem 4 wieże – tyle ile pór roku; 12 sal balowych, 365 okien – tyle, ile dni.

Wycieczka dostarczyła nam niezapomnianych przeżyć. Zobaczyliśmy wiele ciekawych obiektów i interesujących miejsc. Dzięki otwartej postawie naszych opiekunów i programowi wycieczki, każdy z uczestników wrócił do domu bardzo zadowolony.

Iwona S. i Iwona G.

010203040506070809101112131415161718192021222324252627282930313233343536373839404142434445464748495051

 
© 2008 - 2018 Publiczna Szkoła Podstawowa nr4 w Krasnymstawie
Wszelkie prawa zastrzeżone