„Bądź kumplem! Nie dokuczaj!”
środa, 11 maja 2016 21:48

Grzegorz KrychowiakNa zdjęciu: Grzegorz Krychowiak, fot. materiały prasowe

Od najbliższego poniedziałku, w dniach 16 – 20 maja Samorząd Uczniowski przeprowadzi w szkole akcję pod hasłem BĄDŹ KUMPLEM! NIE DOKUCZAJ!.

Akcja ma na celu budowanie pozytywnych relacji wśród dzieci i młodzieży. Nasze działania wpisują się w kampanię społeczną uruchomioną przez Cartoon Network prowadzoną pod patronatem merytorycznym Instytutu Badań Edukacyjnych i Fundacji Dzieci Niczyje.

Chcemy uświadomić wszystkim, jak krzywdzące mogą być niekoleżeńskie zachowania i zachęcić do bezwzględnego reagowania na nie. Pragniemy także zachęcić do przyjmowania i promowania przyjaznych postaw koleżeńskich.

Ambasadorem kampanii w tym roku został piłkarz reprezentacji Polski – Grzegorz Krychowiak.

Honorowy patronat nad kampanią objął Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.

W ramach akcji w szkole odbędą się następujące przedsięwzięcia:

• każda klasa otrzyma plakat z kodeksem kumpla, który należy umieścić w widocznym miejscu w swojej klasopracowni i przestrzegać jego zapisów,
  • w klasach IV – VI SP i I – III Gimn. zostaną przeprowadzone wybory na „Super Kumpla” w kategorii: koleżanka i kolega.

Wybierając „Super Kumpla” w każdej z klas pamiętajmy o tym, że:

• nie wybieramy miss i mistera klasy,
  • nie jest to plebiscyt na najpopularniejszą dziewczynę i najpopularniejszego chłopca w klasie,
  • nie jest to też ranking uczniów osiągających najwyższe wyniki nauczania.

Wybieramy osoby, które:

• nie dokuczają w żaden sposób kolegom i koleżankom z klasy: nie przezywają, nie wyśmiewają, nie poniżają, nie ośmieszają innych, nie robią z nikogo niemiłych żartów,
  • nie stosują przemocy fizycznej,
  • szanują swoich kolegów, pomagają im,
  • rozmawiają ze wszystkimi - bez względu na status materialny (np. posiadanie markowych ubrań lub drogich telefonów komórkowych), otrzymywane oceny czy popularność w klasie,
  • nie odrzucają innych,
  • są godne zaufania i lojalne,
  • zwrócilibyśmy się do nich z problemem.