Logo

dziennik
 
email-icon
 
bip logo
 
biblio
BIBLIOTEKA NA FB
 
 
SRzPU
 
czworeczka
 

Wydarzenia szkolne

ŚLADAMI ATRAKCJI TURYSTYCZNYCH „PADWY PÓŁNOCY”
Wpisany przez Administrator
poniedziałek, 20 czerwca 2016 11:53

         120Dnia 15 czerwca 2016r. uczniowie klasy I b pojechali do Zamościa celem poznania tego urokliwego miasta na południe od Krasnegostawu. Wycieczkę rozpoczęliśmy od wizyty w Pawilonie pod Kurtyną. Wystawa ta prezentuje Zamojszczyznę na tle działań militarnych i rozwoju techniki wojskowej w XX w. Ogromne wrażenie zrobiły na wszystkich militarne pojazdy, takie jak czołgi, śmigłowce czy amfibie.

       Kolejnym punktem naszej podróży była Prochownia, gdzie obejrzeliśmy interesującą prezentację multimedialną na temat historii Twierdzy Zamość.

     Następnie udaliśmy się do pobliskiego Arsenału. Na parterze tego budynku znajduje się stała ekspozycja będąca rekonstrukcją zbrojowni. W zbiorach tego obiektu znajdują się różne rodzaje broni, w większości pochodzące z XVI- XIX w.

     Potem poszliśmy na Stare Miasto, które jako jeden z 14 obiektów w Polsce wpisano na Światową Listę Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Zatrzymaliśmy się na rynku, gdzie największą uwagę przykuwa słynny ratusz zbudowany w stylu renesansowo- barokowym. Posłuchaliśmy hejnału, który codziennie grany jest   na trzy strony świata. Nie jest on wykonywany na zachód, ponieważ według legendy hetman Jan Zamoyski zabronił grać trębaczowi w kierunku Krakowa.

     Wychodząc ze Starego Miasta zwiedziliśmy Katedrę Zamojską oraz weszliśmy na szczyt późnobarokowej dzwonnicy. Wszystkich zachwycił widok miasta, w którym krajobraz fabryk i zakładów miesza się z urokliwymi parkami i budowlami.

     Na koniec przeszliśmy do parku miejskiego, który jest przez wielu uważany jako najpiękniejszy w Polsce. Skwer zachwyca o każdej porze roku.

     Wszyscy wróciliśmy zadowoleni i czekamy na kolejne wspólne wyjazdy.

                                                                               Adrian Kasprzak

01020304050607080910

 
© 2008 - 2018 Publiczna Szkoła Podstawowa nr4 w Krasnymstawie
Wszelkie prawa zastrzeżone