Logo

dziennik
 
email-icon
 
bip logo
 
biblio
BIBLIOTEKA NA FB
 
 
SRzPU
 
czworeczka
 

Wydarzenia szkolne

Caritas - nasze działania
Wpisany przez Administrator
poniedziałek, 10 października 2016 20:37

       01We wrześniu 2016 rozpoczęło pracę Szkolne Koło CARITAS przy Zespole Szkół nr 4 w Krasnymstawie. Członkowie naszego koła to uczniowie klas III A, III B i I A. Przewodnicząca koła jest Aleksandra Kowalczyk a opiekunami p. Teresa Laskowska i p. Dominika Kura. Zadanie Koła to wspieranie działalności charytatywnej lokalnej Caritas.

Czym są SKC?
Działają na terenie szkoły podstawowej, gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej. Ich głównym celem jest podjęcie działalności charytatywnej, opiekuńczej i wychowawczej w myśl idei przyświecającej Caritas.

Młodzi ludzie uczą się, poprzez zaangażowanie na rzecz drugiego człowieka, wzbudzać zaufanie, nawiązywać więzi emocjonalne oraz rozwijać umiejętność komunikacji z każdym człowiekiem. Zaangażowanie w służbę bliźnim wyzwala w młodych wolontariuszach ducha twórczego działania oraz ukierunkowuje ich młodzieńczy entuzjazm na pomoc innym ludziom. 

Koła uczą młodych obowiązkowości oraz planowania czasu, którym dysponują. Młodzież działająca w Kole, współpracując z jego opiekunem, sama decyduje o priorytetach i formach działalności charytatywnej. Zależą one od inicjatywy, możliwości oraz potrzeb środowiska szkolnego i lokalnego. 

Wiele Szkolnych Kół Caritas pozyskując środki finansowe, organizuje dyskoteki szkolne, zbiórki makulatury, mecze charytatywne, kiermasze, koncerty, a nawet spektakle teatralne. Poza udzielaniem pomocy materialnej członkowie Koła zajmują się niesieniem pomocy duchowej poprzez odwiedziny chorych w szpitalach, hospicjach i domach prywatnych. Wielu z nich udziela bezpłatnych korepetycji swoim rówieśnikom. 

Dzieci i młodzież uczą się empatii, wrażliwości na potrzeby bliźnich i bezinteresowności, cech tak potrzebnych w dzisiejszym świecie. Obecnie na terenie archidiecezji działa prawie 100 Szkolnych Kół Caritas.

Nasze działania do tej pory:

udział w biegu – ok 30 osób z naszej szkoły pobiegło, pojechało na rolkach lub rowerze. Sponsorzy spisali się na medal, przekazali spore kwoty dla podopiecznych Funduszu Caritas Dzieciom! Trasa liczyła 2,5 km i była bardzo wymagająca, zwłaszcza finiszowy podbieg J) Bardzo dobry czas!!! Dziękujemy to za mało….!!!!!! Już odliczamy dni do kolejnego biegu w przyszłym roku!

Dim lights

 

kiermasz ciasta z którego dochód przeznaczyliśmy na pomoc w leczeniu 3-letniej Amelki Dobek z Lublina, która walczy z nowotworem złośliwym lewego oka, siatkówczakiem. Stan dziewczynki jest bardzo poważny, a jej leczenie kosztowne (ok. 1,5 mln zł). Każdy grosz się liczy. Dziękujemy wszystkim rodzicom i uczniom którzy upiekli i przynieśli ciasta a także tym którzy je dziś w szkole kupowali. W ten sposób pomagamy spełniać marzenia Amelki.

01020304050607080910111213

 
© 2008 - 2018 Publiczna Szkoła Podstawowa nr4 w Krasnymstawie
Wszelkie prawa zastrzeżone