Logo

dziennik
 
email-icon
 
bip logo
 
biblio
BIBLIOTEKA NA FB
 
 
SRzPU
 
czworeczka
 

Wydarzenia szkolne

"Ponieważ żyli prawem wilka, historia o nich głucho milczy..."
Wpisany przez Administrator
czwartek, 02 marca 2017 19:33

14Pierwszego marca w naszej szkole odbył się apel z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

 

 

Święto ustanowiono, aby oddać hołd żołnierzom, którzy po zakończeniu II wojny światowej walczyli o prawo do samostanowienia społeczeństwa polskiego, stawiając opór sowietyzacji kraju i podporządkowaniu go Komunistycznej Rosji. Pod terminem Żołnierze Wyklęci kryje się około 200 tysięcy żołnierzy, zrzeszonych w różnych organizacjach takich jak: Armia Krajowa Obywatelska, Narodowe Siły Zbrojne po 1944 r., czy Wolność i Niezawisłość. Komunistyczna propaganda przez lata zacierała pamięć o NICH. Nazywali ich bandytami, zdrajcami, faszystami. Część społeczeństwa, do dziś, nie rozumie roli i znaczenia Żołnierzy Niezłomnych w zachowaniu Polskości w czasach komunizmu.

Apel został przygotowany przez członków Samorządu Szkolnego. Wszyscy z uwagą i skupieniem wysłuchali najważniejszych informacji na temat Niezłomnych bohaterów. Uroczystość zakończyła się symbolicznym apelem poległych, w czasie którego wyczytano kilkanaście nazwisk Żołnierzy Wyklętych zamordowanych przez UB w latach 1945-1963.

Przewodniczący SU
Maciej Kowalczyk

01020304050609101112131416

 
© 2008 - 2018 Publiczna Szkoła Podstawowa nr4 w Krasnymstawie
Wszelkie prawa zastrzeżone