Logo

dziennik
 
email-icon
 
bip logo
 
biblio
BIBLIOTEKA NA FB
 
 
SRzPU
 
czworeczka
 
"Warszawskie spotkania z historią"
Wpisany przez Administrator
niedziela, 29 października 2017 20:41

0126 października uczniowie klas siódmych, 2B, 3A i 3B gimnazjum wraz z opiekunami: p. Anitą Iwanicką-Kulibab, p. Martą Cięcierą, p. Justyną Ślusarczyk i p. Piotrem Galińskim pojechali na jednodniową wycieczkę do Warszawy.

O godzinie 6:00 wszyscy zebraliśmy się na parkingu szkolnym, następnie wsiedliśmy do autokaru i wyjechaliśmy do stolicy o godzinie 6:15. Po około czterech godzinach podróży dotarliśmy przed budynek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, znajdujący się w centrum Warszawy. Około godziny 10:30 weszliśmy do Sejmu. Po rutynowej kontroli i wizycie w szatni naszą grupę przywitał przewodnik.

Podekscytowani rozpoczęliśmy zwiedzanie gmachu. Idąc przez podziemia , spotkaliśmy posła - Marka Suskiego. Zrobiliśmy sobie z nim zdjęcie i udaliśmy się na Salę Posiedzeń. Tam usiedliśmy na galerii dla gości i obserwowaliśmy obrady Sejmu. Potem przeszliśmy do innej sali, gdzie pan przewodnik opowiadał nam o pracy Sejmu i Senatu, o budowie całego kompleksu budynków sejmowych, a także zadawał różne pytania takie jak: "Ilu posłów liczy sejm?" albo "Kto jest marszałkiem sejmu?". Potem udaliśmy się z powrotem do szatni, podziękowaliśmy panu przewodnikowi i wyszliśmy.

Następnie wybraliśmy się na spacer po warszawskich Łazienkach. Stamtąd przejechaliśmy do Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie podzieliliśmy się na dwie 25-osobowe grupy. Przewodnik opowiadał nam o Polakach w okresie Powstania Warszawskiego – o ludziach, którzy cenili wolność Polski nad własne życie. Obejrzeliśmy krótki film, pokazujący wygląd powojennej Warszawy. Mieliśmy również okazję poczuć się jak powstańcy, idąc rekonstrukcją kanału, ale przede wszystkim uświadomiliśmy sobie, jak wiele zawdzięczamy powstańcom, żyjąc w wolnej Polsce.

Około godziny 15:40 udaliśmy się na Cmentarz Wojskowy na Powązkach, gdzie pochowani są m.in. bohaterowie lektury "Kamienie na Szaniec"- Rudy, Alek i Zośka. Z okazji nadchodzącego Dnia Zmarłych zapaliliśmy znicze na grobach młodych powstańców i pomniku ofiar smoleńskich oraz innych miejscach spoczynku bohaterów narodowych. Po całym dniu zwiedzania, czyli około 17.00, udaliśmy się do centrum handlowego Arkadia, by się posilić oraz zrobić ewentualne zakupy. Wyjechaliśmy z Warszawy o godzinie 18.30, do Krasnegostawu wróciliśmy około 22.30.

Wszyscy opuszczaliśmy autokar w znakomitych humorach. Wycieczkę tę uznaję za bardzo udaną - świetnie się bawiliśmy, a co najważniejsze wiele się nauczyliśmy o historii naszego narodu. Ten dzień zapamiętamy na bardzo długo.

Mateusz Gawiński IIB

 Kacper Szkoda IIB

010203040506070809101112131415161718192021222324252627282930313233343536

 
© 2008 - 2018 Publiczna Szkoła Podstawowa nr4 w Krasnymstawie
Wszelkie prawa zastrzeżone