Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie!
czwartek, 05 września 2019 20:21

NC 2019-20

Nasza szkoła znów włącza się w akcję „Narodowe Czytanie” organizowaną pod patronatem Prezydenta RP. Oto lista lektur wybranych na tegoroczną ucztę czytelniczą:

1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa

2. Dym – Maria Konopnicka

3. Katarynka – Bolesław Prus

4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz

5. Orka– Władysław Stanisław Reymont

6. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski

7. Sachem – Henryk Sienkiewicz

8. Sawa(z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

Akcja „Narodowe Czytanie” odbędzie się w naszej szkole 6 września. Młodzież rozpocznie od informacji przez radiowęzeł. Podczas lekcji języka polskiego uczniowie będą czytali fragmenty wybranych lektur. W niektórych klasach dzieci wykonają ilustracje do czytanych tekstów. Nauczyciele podejmą tematyczne dyskusje z uczniami na temat, m.in.: postaw życiowych i patriotycznych, relacji rodzinnych. Chętni uczniowie zaprezentują, przygotowane wcześniej, biografie autorów dzieł. Panie bibliotekarki przeczytają fragmenty utworów najmłodszym dzieciom podczas zajęć świetlicowych.

Na szkolnym korytarzu będzie można obejrzeć wystawę pt. "Nowele polskie" i zrobić wspólne zdjęcie przy napisie reklamującym akcję (wykonanym przez uczniów). Reprezentacja uczniów weźmie udział w miejskim czytaniu z reprezentantami władz miasta. Zachęcamy do wspólnej zabawy! Pamiętajcie: „Czytanie rozwija wyobraźnię”!