Spacerkiem po jesiennym Lublinie

przyb­ra­ny krajobraz
sza­re mias­to zmienia
w pejzaż…”

15 października uczniowie klas IIa i IIb wyjeżdżali na wycieczkę do Lublina.

Wizyta rozpoczęła się od zwiedzania Muzeum Wsi Lubelskiej. Dzieci obejrzały plenerowe ekspozycje i obiekty muzeum na powietrzu. Spacerując, słuchały opowieści o życiu w dawnej wsi i miasteczku.

Następnie w planie wycieczki było spotkanie z zagadkową postacią – panem Markiem Kasprzykiem, przewodnikiem lubelskim. Na spotkanie pod zamkiem przybył ubrany w historyczny strój z szablą u boku. Oprowadził uczniów po tajemniczych zakątkach sal zamkowych. Przy niezwykłym stole z odciśniętą „łapą czarta” uczniowie wysłuchali „Legendy o czarciej łapie”.

Później cała grupa prowadzona przez „szlachcica z szablą” udała się w kierunku starego miasta. Pan przewodnik opowiedział o historii dawnego Lublina, wskazał ciekawe miejsca i kamienice…

„…oko­liczne ulice
i sta­re kamienice
w po­marańczo­wym słońcu
i w bar­wnych liściach…”

Kolejną atrakcją wycieczki był spacer trasą podziemną, znajdującą się w centralnym punkcie starego miasta, pod Trybunałem Koronnym. Tam dzieci obejrzały prezentację multimedialną przedstawiającą wielki pożar miasta i cudowne ocalenie mieszkańców.

Zwiedzanie najstarszych zabytków Lublina zakończyła wizyta w Muzeum Diecezjalnym przy Klasztorze Ojców Dominikanów. Tam dzieci podziwiały skarby, takie jak ręcznie malowane księgi, historyczne chorągwie, stare szaty.

Wycieczka zakończyła się odpoczynkiem oraz posiłkiem w Mc’ Donalds.

ML