Logo

dziennik
 
email-icon
 
bip logo
 
biblio
BIBLIOTEKA NA FB
 
 
SRzPU
 
czworeczka
 

Wydarzenia szkolne

…przenieśmy się w odległą przeszłość…
Wpisany przez Administrator
piątek, 27 czerwca 2014 20:41

Horodyszcze 15„Dawno, dawno temu,
Za jednym lasem,
Za jedną rzeczką,
Był sobie gród nadwieprzański…."

Tak zaczyna się opowieść o niezwykłym grodzie słowiańskim ukrytym wśród lasów i pól Horodyszcza, który odwiedzili w maju uczniowie klasy II A i II B szkoły podstawowej.

Gród o nazwie Ośrodek Archeologiczny „Choina – Horodyszcze” jest odzwierciedleniem XI wiecznej kultury słowiańskiej. Stanowi rekonstrukcję wczesnośredniowiecznego grodziska, które znajdowało się w pobliskim Klarowie. Posiada wszystkie charakterystyczne elementy dla tego rodzaju obiektu obronnego o umocnieniach ziemno-drewnianych.

W trakcie pobytu w Ośrodku dzieci miały możliwość przeniesienia się w odległe czasy i poznania życia grodowego, a także sztuki i kultury Słowian. Uczestniczyły w pokazach dawnych rzemiosł starosłowiańskich, tańcach i obrzędach, pokazach walki i uzbrojenia. Uczyły się pisania gęsim piórem oraz strzelania z łuku. Zwiedzając gród zobaczyły między innymi kurhan — grobowiec dostojnika, miejsce palenia stosów ofiarnych, magiczną, wiekową wierzbę - rozłupaną przez piorun na cztery części i dalej żywą, święte kręgi kamienne, szałas zielarki, wały z fosami i bramami oraz półziemianki. Ciekawością dla wszystkich były pokazy, jak nasi przodkowie zdobywali pożywienie (polowanie na zwierzęta, połowy ryb), w co się ubierali, jak radzili sobie z zimnem, w jaki sposób przekazywano sobie informacje, jakiego Słowianie używali sprzętu.

Następnym celem wycieczki były Podziemia Kredowe w Chełmie, po których oprowadzał nas pan przewodnik. Podczas wędrówki labiryntem chodników, dzieci słuchały opowieści i legend o tej niezwykłej trasie turystycznej. Dowiedziały się, że jej korytarze powstały w wyniku eksploatacji pokładów kredy, zalegających pod miastem, a pierwsze kopalnie były już w średniowieczu. W jednej z komór podziemi pojawił się legendarny ich opiekun - Duch Bieluch, ale dzieci nie przestraszyły się i odważnie pokonały całą trasę.

Wyprawa do grodu oraz Podziemi Kredowych była dla dzieci fantastyczną przygodą i żywą lekcją historii działającą na wyobraźnię i wzbogacającą ich wiedzę o dawnych czasach. Oczywiście równie przyjemną atrakcją wycieczki był posiłek w Mc’Donaldzie i pyszne lody na rynku w Chełmie.

Jeszcze do dzisiaj niektórzy uczestnicy wycieczki opowiadają swoje wrażenia z tej niezwykłej wyprawy w przeszłość, przynoszą do szkoły pamiątki ze zwiedzanych miejsc i chętnie oglądają zdjęcia.

W czasie wycieczki opiekę nad dziećmi sprawowały panie: Monika Skrzypa, Maria Liskiewicz, Jadwiga Skrzypek i Małgorzata Wróbel.

Horodyszcze_01Horodyszcze_02Horodyszcze_03Horodyszcze_04Horodyszcze_05Horodyszcze_06Horodyszcze_07Horodyszcze_08Horodyszcze_09Horodyszcze_10Horodyszcze_11Horodyszcze_12Horodyszcze_13Horodyszcze_14Horodyszcze_15Horodyszcze_16Horodyszcze_17Horodyszcze_18Horodyszcze_19Horodyszcze_20Horodyszcze_21Horodyszcze_22Horodyszcze_23Horodyszcze_24Horodyszcze_25Horodyszcze_26Horodyszcze_27Horodyszcze_28Horodyszcze_29Horodyszcze_30Horodyszcze_31Horodyszcze_32Horodyszcze_33

 
© 2008 - 2018 Publiczna Szkoła Podstawowa nr4 w Krasnymstawie
Wszelkie prawa zastrzeżone